STARRETT 91992-100 19794 Band Saw Blade Coil Stock, 1/4 Inch Width, 0.020 Inch Thickness, 6 TPI, Raker Set
Get it by Friday, May 22
€1.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Coil Length (ft) | 100 ft. |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch (tpi) | 6 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | 0° |
| Set Type | Raker |
| Thickness (in) | 0.02" |
| Thickness (mm) | 0.5 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Skip |
| Width | 1/4" |
| Width (mm) | 6 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.77 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
91992-250 | 91992-250 | €1.39 | |
![]() |
91992-04-11-1/2 | 91992-04-11-1/2 | €10.40 | |
![]() |
91992-05-03-1/2 | 91992-05-03-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91992-05-09 | 91992-05-09 | €11.37 | |
![]() |
91992-05-10 | 91992-05-10 | €11.37 | |
![]() |
91992-07-09-1/2 | 91992-07-09-1/2 | €13.31 | |
![]() |
91992-08-08 | 91992-08-08 | €14.28 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Safety Interlock Switches
- Downdraft Tables
- Helical Thread Insert Kits
- Hot Melt Adhesives
- Take-Up Units
- PLAST-O-MATIC EBVB Series Electrical Actuated Ball Valves
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Orange Fingertips
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, Zinc Trivalent Chromium
- ANVIL AS400H Series Channel With Holes
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Amber Media Bottles
- DAYTON Conversion Kits
- DAYTON Limit Switch Heads
- UNISTRUT Back Brace
- TSUBAKI Transformers
- APPROVED VENDOR Button Head Socket Screws
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91992-100 19794 Band Saw Blade Coil Stock, 1/4 Inch Width, 0.020 Inch Thickness, 6 TPI, Raker Set
€1.39 /unit







