FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flat Stock |
| Length (in) | 36" |
| Material | O-1 |
| Product Datasheet | starrett-59154.pdf |
| Size Tolerance | Standard |
| Thickness | 3/16" |
| Width (in) | 5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.3 |
| Ship height (cm) | 0.48 |
| Ship length (cm) | 91.44 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
| Country of Origin | DE |
Documentation:
Explore More
- KEYSHAFT
- Electronic Ear Muffs and Ear Plugs
- Kneeling Pads
- Calibration Kits and Stations
- Air Conditioner Compressors
- Label Protectors
- PLAST-O-MATIC EBVC Series Heavy Duty ON/OFF Actuator Ball Valves
- MCR SAFETY Luminator Reflective Rain Gears
- DWYER INSTRUMENTS 1950 Series Explosion-Proof Differential Pressure Switches
- BW TECHNOLOGIES Multi-Gas Detector, 4 Gas, Europe
- DAYTON Speed Reducers, C Face, Right Angle
- CRESCENT Cable Cutters
- REELCRAFT Screws
- NIBCO T51D2-V Series Ball Valves, Threaded, True Union, 3-Way 2-Position (Diverter), Corzan CPVC Schedule 80, FKM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 54349 Flat Stock, 3/16 Inch Thickness x 5 Inch Width x 36 Inch Length
€290.89 /unit







