FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flat Stock |
| Length (in) | 36" |
| Material | O-1 |
| Product Datasheet | starrett-59154.pdf |
| Size Tolerance | Standard |
| Thickness | 3/16" |
| Width (in) | 1 3/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.5 |
| Ship height (cm) | 0.48 |
| Ship length (cm) | 91.44 |
| Ship width (cm) | 4.45 |
| Country of Origin | DE |
Documentation:
Explore More
- KEYSHAFT
- Hose Reel Accessories
- Eye Pulleys and Snaps
- Paint Tank Hoses
- Metal Flexible Conduit
- Round Standoffs Caps
- IRONCAT MIG Welding Gloves, Premium Cowhide Leather
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Imperial, Heat-Treated Alloy Steel
- KEO Metric Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- OSG XPM Tap, TiCN Finish
- SMC VALVES Piping Kit
- UVEX BY HONEYWELL Genesis Safety Eyewears
- SQUARE D PowerPact QJA Series Molded Case Circuit Breakers
- JOMAR VALVE Carbon Steel Ball Valves, 3 Piece 4 Bolt Enclosed, Standard Port, Socket Weld Connection, 2000 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 54343 Flat Stock, 3/16 Inch Thickness x 1-3/4 Inch Width x 36 Inch Length
€126.80 /unit







