FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flat Stock |
| Length (in) | 36" |
| Material | O-1 |
| Product Datasheet | starrett-59154.pdf |
| Size Tolerance | Standard |
| Thickness (in) | 1/8" |
| Width (in) | 1/2" x 12" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.36 |
| Ship height (cm) | 0.32 |
| Ship length (cm) | 91.44 |
| Ship width (cm) | 1.59 |
| Country of Origin | DE |
Documentation:
Explore More
- KEYSHAFT
- Safety Training and Reference Materials
- Garden Hose Connectors and Adapters
- Insulation Boards
- Sound Level Calibrators
- Receptacle and GFCI Tester Accessories
- AKRO-MILS 33223 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- CONDOR Cowhide Leather Palm Gloves
- CAROL Multi-Conductor Cable, Rubber, Braid Shield
- JOHN GUEST Tube to Hose Stems, Acetal Gray
- BURNDY Type U Crimping Die
- APOLLO VALVES 52 Series Gas Cock, Tee Handles
- WEG Lugs
- SEALMASTER USRB5520A Series Unitized Spherical Roller Block Bearings
- HUB CITY W240L Series PowerCubeX Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 54299 Flat Stock, 1/8 Inch Thickness x 5/8 Inch Width x 36 Inch Length
€54.05 /unit







