FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flat Stock |
| Length (in) | 36" |
| Material | O-1 |
| Product Datasheet | starrett-59154.pdf |
| Size Tolerance | Standard |
| Thickness (in) | 3/32" |
| Width (in) | 1 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.64 |
| Ship height (cm) | 0.24 |
| Ship length (cm) | 91.44 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| Country of Origin | DE |
Documentation:
Explore More
- KEYSHAFT
- Safety Relays
- Fan Guards
- Paint Strainers
- Portable Generator Power Cords
- Mixing Paddles
- AKRO-MILS 35240 Nest And Stack Totes
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X6600 Gas Springs
- ANVIL 260SW Series Anti-Vibration Safety Washers
- ANVIL AS200DS Series Dakota Smart-Strut
- ANVIL AS400EH Series Channel With Elongated Holes
- LENOX TOOLS Tight Space Tube Cutter
- LABELMASTER Hazcom Label, Health, Flammability, Reactivity
- STA-KON KV18 Series Ring Terminals
- MARTIN SPROCKET Reborable Type Steel Stock Spur Gears, 24 Diameter Pitch
- MICRO 100 Inserts, Diamond Style
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 54283 Flat Stock, 3/32 Inch Thickness x 1-1/2 Inch Width x 36 Inch Length
€87.20 /unit







