FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flat Stock |
| Length (in) | 36" |
| Material | O-1 |
| Product Datasheet | starrett-59154.pdf |
| Size Tolerance | Standard |
| Thickness (in) | 1/16" |
| Width (in) | 3" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.86 |
| Ship height (cm) | 0.16 |
| Ship length (cm) | 91.44 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | DE |
Documentation:
Explore More
- KEYSHAFT
- Pipe and Test Plugs
- Lawn Sprinklers
- Air Circulator Guards
- Tire Inflation Cages
- Soft Starts
- LOUISVILLE FS1300HD Series Fiberglass Step Ladders
- TEMPCO NHW Series Mica Insulated Nozzle Heaters
- ANVIL AS871 Series Safety Anchor Straps
- BUSSMANN 170M Type FU Series Specialty Fuses
- VERMONT GAGE Car Z NoGo Reversible Assemblies, Red
- LINCOLN ELECTRIC Welding Guns
- BUSSMANN 170M Series Type KN/110 Square Body Fuse Links, 1250/1300V
- STEARNS BRAKES 87600 Series Hub And Set Screw Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 54265 Flat Stock, 1/16 Inch Thickness x 3 Inch Width x 36 Inch Length
€146.20 /unit







