FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flat Stock |
| Length (in) | 36" |
| Material | O-1 |
| Product Datasheet | starrett-59154.pdf |
| Size Tolerance | Standard |
| Thickness (in) | 1/16" |
| Width (in) | 1 3/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.5 |
| Ship height (cm) | 0.16 |
| Ship length (cm) | 91.44 |
| Ship width (cm) | 4.45 |
| Country of Origin | DE |
Documentation:
Explore More
- KEYSHAFT
- Depressed Center Wheels
- Drywall Screws
- Concrete Mixer Accessories
- Cutting and Grinding Fluids
- Predesigned Room Kits
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps
- AKRO-MILS 30048 Shelfmax Shelf Bins
- ANSELL 11-818 Hyflex Ultralight Multi Purpose Gloves
- LEATHERHEAD TOOLS S.E.T. Ultra Force Breacher Bars
- SPEARS VALVES CPVC Lug Insert Butterfly Valves, Zinc Lug, Buna
- CONDOR High Visibility ANSI Class 2 Vests, Orange
- JUSTRITE Corrosives/Acids Plastic Safety Cabinets
- GRACO Food Grade & Sanitary Air-Operated Double Diaphragm Pumps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 54262 Flat Stock, 1/16 Inch Thickness x 1-3/4 Inch Width x 36 Inch Length
€79.43 /unit







