STARRETT 3753A-6/150 Electronic Depth Gage 6 Inch 2 3/4 Inch Base | AC4GYN 2ZUH3 / 12258
STARRETT 3753A-6/150 12258 Electronic Depth Gage 6 Inch 2 3/4 Inch Base
Item: AC4GYNModel: 3753A-6/150Cross Ref: 2ZUH3 / 12258
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electronic Depth Gage
Accuracy -0.001" to +0.001"
Actuation Style Slide
Anvil Material Hardened Steel
Anvil Shape Flat
Base Length 2 3/4"
Base Style Full
Battery Size CR2032
Blade Material Stainless Steel
Blade Tip Shape Flat With Removable Hook
Blade Width 1/2"
Case Included Yes
Case Type Plastic Case
Certification No
Contact Point Material Stainless Steel
Contact Point Shape Flat
Coolant Resistant No
Data Output Type Cable
Depth Gauge Type Adjustable
Dimension Type Inch, Metric
Display Type LCD
Functions In./Mm Conversion, Manual On/Off, Zero At Any Position
Includes Battery Yes
Lock Nut Type Slide
Long Form Calibration Certificate No
Minimum Measurement - Inch 0"
Minimum Measurement - Mm 0 mm
Number Of Measuring Rods 1
Operation Type Digital
Range 0" to 6", 0 mm to 150 mm
Resolution 0.0005"