STARRETT 2900-5M-25 Digital Indicator, 0 Inch To 1 Inch Range, Ip67, ±0.03 mm Accuracy, 0.01 mm Resolution | CU4NBA 53VD91
STARRETT 2900-5M-25 09968 Digital Indicator, 0 Inch To 1 Inch Range, Ip67, +/-0.03 mm Accuracy, 0.01 mm Resolution
Item: CU4NBAModel: 2900-5M-25Cross Ref: 53VD91 / 09968
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indicator
Accuracy ±0.03 mm
Back Type Flat Back
Battery Included Yes
Battery Size CR2032
Bezel Type No
Compatible Data Output Cable 2900SCKB
Compatible Wireless Transmitter PT63536-21N
Contact Point Dia. 0.2"
Contact Point Shape Curved
Data Output Type Cabled
Dial Size 2 1/2"
Dimension Type Metric
Display Type LCD
Included Certification None
Includes Case No
Ip Rating IP67
Long Form Calibration Certificate No
Max. Measuring Force 1.471N
Maximum Measurement - Inch 1"
Maximum Measurement - Mm 25 mm
Minimum Measurement - Inch 0"
Minimum Measurement - Mm 0 mm
Non-magnetic No
Number Of Indicators 1
Operation Type Plunger
Range 0" to 1"
Resolution 0.01 mm
Shock Resistant No
Spc Output Yes
Standards Ce Compliant
Stem Dia. 8 mm
Stem Thread Size M2.5 x 0.25
Variable Resolution No
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.29
Ship height (cm)5.33
Ship length (cm)15.24
Ship width (cm)8.64
HS code9017308000
Country of OriginUS
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.