SQUARE D PJL36080CU31A Molded Case Circuit Breaker, 800A, 600V, 3P, Feed-Thru
Get it by Wednesday, Apr 8
€26,479.20 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Ambient Air Temp. For Operation | -13°F to +158°F |
| Ambient Air Temp. For Storage | -58°F to +185°F |
| Amps | 800A |
| Awg Gauge | 3/0 AWG to 500 kcmil |
| Breaking Capacity | AIR 100 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, AIR 65 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, AIR 25 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, Icu 65 kA 240V AC 50/60 Hz IEC 60947-2, Icu 50 kA 380/415V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 |
| Breaking Capacity Code | J |
| Circuit Breaker Application | HACR Rated |
| Component Type | Circuit Breaker |
| Continuous Amps Rating | 100% |
| Control Type | Toggle |
| Depth | 8.05" |
| Device Application | Distribution |
| Electrical Connection | Lugs, Line, Load |
| Frame Type | PJL |
| Height | 12.86" |
| Ip Degree Of Protection | IP40 |
| Line Rated Amps | 800A |
| Local Signalling | Overload 1 Trip Indicator Green, 1 Trip Indicator Green |
| Long Time Pick-up Adjustment Range | 0.4-1 Times Ir |
| Mounting Mode | Unit Mount Lug |
| Mounting Support | Lug |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| No. Of Poles | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Slots | 5 |
| Operating Altitude | 0 ft.. to 6561.68 ft. Without Derating, 13123.36 ft. With Derating |
| Pollution Degree | 3 IEC 60947-1 |
| Power Wire Stripping Length | 1" |
| Quality Labels | ce.png |
| Quantity Per Set | 1 |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 750V |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Rated Service Breaking Capacity | 35 kA @ 240V AC @ 50/60 Hz, 25 kA @ 380/415V AC @ 50/60 Hz |
| Returnability | Yes |
| Tightening Torque | 442.5 lbf.in. @ 0.1 sq. in. to 0.4 sq. in. @ 3 x 3/0 AWG to 500 Kcmil, 8.9 lbf.in. to 11.5 lbf.in. |
| Trip Unit Name | Micro Logic 3.0 |
| Trip Unit Technology | Electronic, Standard, MicroLogic 3, LI |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 8.27" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.4 |
| Ship height (cm) | 41.05 |
| Ship length (cm) | 20.45 |
| Ship width (cm) | 21.01 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Square D PJL36080CU31A circuit breaker designed for protection against short circuit and overload conditions
- Standard electronic trip unit with MicroLogic 3.0 processor allowing long-time and instantaneous current limiting functions
- Line & load side lug terminals for secure connection in limited loadcentre space
- UL-listed, IEC-approved and CSA-certified
Product Variants
| Product | Model | Amps | Circuit Breaker Type | High Amp Trip Setting | Low Amp Trip Setting | Number Of Poles | Ac Voltage Rating | Phase | Phase Connection | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PJL36100 | 1000A | Standard | 10000A | 2000A | 3 | 600V AC | 3 | ABC | €12,697.37 | |
![]() |
PJL36120 | 1200A | Standard | 12000A | 2400A | 3 | 600V AC | 3 | ABC | €12,697.37 | |
![]() |
PJL36100U44A | - | - | - | - | 3 | - | - | - | €17,458.85 | |
![]() |
PJL36120U41A | - | - | - | - | 3 | - | - | - | €15,607.12 | |
![]() |
PJL36120U44A | - | - | - | - | 3 | - | - | - | €17,458.85 | |
![]() |
PJL36100CU41A | 1000A | - | - | - | 3 | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
PJL36000S12 | 1200A | P-Frame | - | - | 3 | - | - | - | €13,741.20 |
Explore Products
- SEALMASTER MSC-35T 705676 Ball Bearing Cartridge, 2.1875 Inch Bore, 5.8750 Inch Outside Diameter
- MARTIN SPROCKET 50BS40 1 1/2 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1.5 Inch Bore, 8.316 Inch Outside Dia. Steel
- DAYTON PP220545601G Pump Body
- HOFFMAN A19FT6B 13856 Fan Tray, 19 Inch Width, 100-120VAC, Black, Steel, 90W, 6 Fan
- BALDOR / DODGE 202Q12R56 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
- ZSI-FOSTER H5024C Cushion, 1-1/2 Inch Tube Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Oil Filter Wrenches
- Handles Frames and Braces
- Instrument Carts
- Floor Mount Vibration Isolators
- Cooling Sight Glasses
- KRYTOX 283AD Series Aerospace Rust Inhibited Grade Fluorinated Grease
- MITUTOYO 129 Series Interchangeable Rod Type Depth Micrometers
- CONDOR Premium, Safety Cuff, Cotton Fleece, Wing Thumb Leather Gloves
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, UNC Thread
- ANVIL AS871 Series Safety Anchor Straps
- SQUARE D Use With Control Transformers
- APPROVED VENDOR Check Valves
- DUTTON-LAINSON Ratchet Wheels
- 3M Painter Tape
- CUSH-A-NATOR 304 Stainless Steel Cushioned Clamps, Blue, -65 Degree F to 340 Degree F
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D PJL36080CU31A Molded Case Circuit Breaker, 800A, 600V, 3P, Feed-Thru
€26,479.20 /unit



