Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Ambient Air Temp. For Operation | -13°F to +158°F |
| Ambient Air Temp. For Storage | -58°F to +185°F |
| Amps | 1000A |
| Awg Gauge | 3/0 AWG to 500 kcmil |
| Breaking Capacity | AIR 100 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, AIR 65 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, AIR 25 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, Icu 65 kA 240V AC 50/60 Hz IEC 60947-2, Icu 50 kA 380/415V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 |
| Breaking Capacity Code | J |
| Circuit Breaker Application | HACR Rated |
| Component Type | Circuit Breaker |
| Continuous Amps Rating | 80% |
| Control Type | Toggle |
| Depth | 8.05" |
| Device Application | Distribution |
| Electrical Connection | I-Line Connection, Line, Lugs, Load |
| Frame Type | PJA |
| Height | 16.16" |
| Ip Degree Of Protection | IP40 |
| Line Rated Amps | 1000A |
| Local Signalling | 1 Trip Indicator Green |
| Long Time Pick-up Adjustment Range | 0.4-1 Times Ir |
| Mounting Height | 9" |
| Mounting Mode | I Line Bracket |
| Mounting Support | Bracket |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| No. Of Poles | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Slots | 5 |
| Operating Altitude | 0 ft.. to 6561.68 ft. Without Derating, 13123.36 ft. With Derating |
| Phase Connection | ABC |
| Pollution Degree | 3 IEC 60947-1 |
| Power Wire Stripping Length | 1.2" |
| Quality Labels | ce.png |
| Quantity Per Set | 1 |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 750V |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Rated Service Breaking Capacity | 35 kA @ 240V AC @ 50/60 Hz, 25 kA @ 380/415V AC @ 50/60 Hz |
| Returnability | Yes |
| Tightening Torque | 442.5 lbf.in. @ 0.1 sq. in. to 0.4 sq. in. @ 4 x 3/0 AWG to 500 kcmil, 8.9 lbf.in. to 11.5 lbf.in. |
| Trip Unit Name | Micro Logic 5.0 |
| Trip Unit Technology | Electronic, Standard, MicroLogic 5, LSI |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 8.27" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.1 |
| Ship height (cm) | 41.05 |
| Ship length (cm) | 20.45 |
| Ship width (cm) | 21.01 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Square D PJA36100U33A PowerPact P circuit breaker designed for panelboards, switchboards and busbar applications; protects against temporary current surges
- Features MicroLogic processor, with re-programmable operating parameters, to maintain continuous data logging
- Delivers interrupt ratings of 100kA at 240VAC, 65kA at 480VAC and 25kA at 600VAC
- UL listed, CSA certified & IEC rated
Product Variants
| Product | Model | Amps | Number Of Poles | Phase Connection | Voltage Type | Frame Type | Voltage | Control Type | Mounting Height | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PJA36080 | - | 3 | ABC | AC | PJA | 600V | Toggle | 9" | €13,490.93 | |
![]() |
PJA36100 | - | 3 | ABC | AC | PJA | 600V | Toggle | 9" | €13,490.93 | |
![]() |
PJA36100U44A | - | 3 | ABC | AC | PJA | 600V | Toggle | 9" | €16,400.75 | |
![]() |
PJA36120 | - | 3 | ABC | AC | PJA | 600V | Toggle | 9" | €13,490.93 | |
![]() |
PJA36120U41A | - | 3 | ABC | AC | PJA | 600V | Toggle | 9" | €14,284.48 | |
![]() |
PJA36120U44A | - | 3 | ABC | AC | PJA | 600V | Toggle | 9" | €16,400.75 | |
![]() |
PJA36080U41A | 800A | 3 | ABC | AC | PJA | 600V | Toggle | 9" | €14,284.48 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0336437 HC6400FUT16Z Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 16.81 Inch Height
- GATES 74673002 Hose Nozzle
- GATES 9274-5309 Poly Chain Carbon Synchronous Belt
- CEMENTEX USA BPK-CUL40COPKF-5X0 Coat And Overpant Kit, With Hood Vent, 40 Cal., 5X Size, Class 0
- EATON EHMFS10X FLAnge-Mounted Handle Mechanism, Eg-Frame, Frame J-K, 10 In
- TSUBAKI 60K2 CONN LINK
- CHICAGO PNEUMATIC B15B Air Chipping Hammer, 0.5 Inch Shank Size, 1 1/4 Inch Stroke Length
- SPEARS VALVES 3316-270P Elbow, 22-1/2 Deg., Socket, 125 PSI, PIP, 27 Size, PVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Film Tape
- Air Curtain Accessories
- Submersible Sump Pumps
- Air Cable Balancers
- Grilles
- LOUISVILLE FS1400HD Series Fiberglass Step Ladders
- VIEGA PROPRESS Female Adapter, Bronze, FTG x FNPT Connection
- JOHN GUEST Union Connectors, Polypropylene White
- ANVIL C151 Series Cable 90 Eyelets
- GENERAL ELECTRIC 230 to 240VAC, Magnetic Motor Starter
- SPEARS VALVES PVC Gate Valves, Threaded Ends, EPDM
- LINN GEAR Spur Gears, 10 Diametral Pitch
- SIEMENS Slim Width Relays
- ZICO Round-Hole Pegboard Hooks, Bins & Toolholders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D PJA36100U33A PowerPact P Circuit Breaker, 1000A, 600VAC, I-Line Mount
€13,755.47 /unit



