SQUARE D NQ430L1C14 Panel
Item: CU4GAUModel: NQ430L1C14Cross Ref: 48R425
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Panel
Branch Circuit Breaker Type QOB, QOB-VH, QHB
Busbar Material Copper
Comm Code Enhanced 34132
Connections Terminals Lug Line 6 AWG to 2/0 AWG Aluminium, Lug Neutral 6 AWG to 2/0 AWG Aluminium
Enclosure Nominal Depth 5.75"
Enclosure Nominal Height 32"
Enclosure Nominal Width 14"
Height 40"
Line Rated Amps 100A
No. Of Spaces 30
Number Of Phases 3
Panelboard Type Main Lugs
Rated Interrupted Amps 10/22/65 kA
Returnability Yes
Tightening Torque 40.005 lbf.in. to 50.007 lbf.in. @ 0.02 sq. in. to 0.10 sq. in. @ 6 AWG to 2/0 AWG, 100.01 lbf.in. @ 0.02 sq. in. to 0.10 sq. in. @ 6 AWG to 2/0 AWG, 274.99 lbf.in. @ 0.02 sq. in. to 0.3 sq. in. @ 6 AWG to 350 kcmil, 274.99 lbf.in. @ 0.02 sq. in. to 0.2 sq. in. @ 6 AWG to 250 kcmil AWG, 274.99 lbf.in. @ 0.2 sq. in. to 0.2 sq. in. @ 4 AWG to 300 kcmil
Voltage Rating 240V AC/48V DC
Width 8.63"