SQUARE D LRA36400U33X Molded Case Circuit Breaker, 65kAIC at 480V, 400A, 3 Pole
Get it by Tuesday, Apr 14
€10,823.99 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Ambient Air Temp. For Operation | -13°F to +158°F |
| Ambient Air Temp. For Storage | -58°F to +185°F |
| Amps | 400A |
| Awg Gauge | 3/0 AWG to 500 kcmil |
| Breaking Capacity | 200 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 200 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 100 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489 |
| Breaking Capacity Code | R |
| Circuit Breaker Application | HACR Rated |
| Color | Black |
| Communication Interface | Modbus, Ethernet |
| Component Type | Circuit Breaker |
| Continuous Amps Rating | 80% |
| Control Type | Toggle |
| Depth | 4.3" |
| Device Application | Distribution |
| Electrical Connection | I-Line Connection, Line, Lugs, Load |
| Frame Type | LRA |
| Height | 13 2/5" |
| Ip Degree Of Protection | IP40 |
| Line Rated Amps | 400A |
| Local Signalling | Ready 1 LED Green, Alarm 1 LED 90% IR Orange, Alarm LED 105% IR Red, Switched Off 1 Trip Indicator Green |
| Long Time Pick-up Adjustment Range | 0.25-1 Times In |
| Mounting Height | 6" |
| Mounting Mode | I Line Bracket |
| Mounting Support | Bracket |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| No. Of Poles | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Slots | 5 |
| Operating Altitude | 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating |
| Phase Connection | ABC |
| Pollution Degree | 3 IEC 60947-1 |
| Power Wire Stripping Length | 1.2" |
| Protection Technology | Current Limiter |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 750V |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Rated Service Breaking Capacity | 150 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 125 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 75 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 690V AC @ 50/60 Hz |
| Returnability | Yes |
| Suitability For Isolation | Yes, IEC 60947-2 |
| Tightening Torque | 442.5 lbf.in. @ 0.1 sq. in. to 0.4 sq. in. @ 3/0 AWG to 500 kcmil |
| Trip Unit Name | Micro Logic 3.3 S |
| Trip Unit Technology | Electronic, Standard, MicroLogic 3.3 S, LSI |
| Utilisation Category | Category A |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 5.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.3 |
| Ship height (cm) | 22.23 |
| Ship length (cm) | 49.53 |
| Ship width (cm) | 27.31 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- KEO 55469-TiN Countersink 1 Flutes 120 Degree 1 1/2 Co Tin
- SMC VALVES CDQSB16-10DC Compact Cylinder, 16 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- PARKER P33CA94SEMNGLNA
- MAIN FILTER INC. MF0608663 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 250 Micron, Seal, 10.98 Inch Height
- HUB CITY 0220-06951 Warm Reducer, 241L 10/1 A
- EATON SVX050A1-4A1N1B2CAD3 Adjustable Frequency Drive, 50HP, RS-232 with D9 Connection, 500V, Johnson Control N2, FR7
- PROCON 112A100F11AB Rotary Vane Pump, Brass, 100 GPH, EPDM/Nitrile, Standard-Non External Adjust
- YANKEE 1433-0.1378 Chucking Reamer 0.1378 In
Explore More
- KEYSHAFT
- Backpack Vacuum Cleaners
- Oilers and Reservoirs
- Laboratory Mixer Accessories
- Cap Nails
- Copper Foil Rolls
- HELICOIL Complete Gages, Metric Fine, 4H5H
- LOUISVILLE FM1500 Series Fiberglass Twin Front Ladders
- DESTACO 323-R Series Pull Action Latch Clamps
- DESTACO 324-R Series Pull Action Latch Clamps
- TEMPCO CRA Series Linear Housings / E-Mitters
- SMC VALVES PVC 3-Way Ball Valve, Push to Connect
- BATTALION Badge Reel Retractable
- EATON E50 Series NEMA Heavy Duty Plug-In Limit Switches
- ENERPAC Standard Hydraulic Rams
- SPENCE Electric Globe Control Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D LRA36400U33X Molded Case Circuit Breaker, 65kAIC at 480V, 400A, 3 Pole
€10,823.99 /unit
