Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Ambient Air Temp. For Operation | -13°F to +158°F |
| Ambient Air Temp. For Storage | -58°F to +185°F |
| Amps | 250A |
| Awg Gauge | 2 AWG to 600 kcmil, 2 AWG to 500 kcmil |
| Breaking Capacity | 100 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 65 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 25 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489 |
| Breaking Capacity Code | J |
| Circuit Breaker Application | HACR Rated |
| Color | Black |
| Communication Interface | Modbus, Ethernet |
| Component Type | Circuit Breaker |
| Continuous Amps Rating | 100% |
| Control Type | Toggle |
| Depth | 4.3" |
| Device Application | Distribution |
| Electrical Connection | Lugs, Line, Load |
| Frame Type | LJL |
| Height | 13 2/5" |
| Ip Degree Of Protection | IP40 |
| Line Rated Amps | 250A |
| Local Signalling | Ready 1 LED Green, Alarm 1 LED 90% IR Orange, Alarm LED 105% IR Red, Switched Off 1 Trip Indicator Green |
| Long Time Pick-up Adjustment Range | 0.25-1 Times In |
| Mounting Mode | Unit Mount Lug |
| Mounting Support | Lug |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| No. Of Poles | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Slots | 5 |
| Operating Altitude | 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating |
| Pollution Degree | 3 IEC 60947-1 |
| Power Wire Stripping Length | 1.2" |
| Protection Technology | Current Limiter |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 750V |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Rated Service Breaking Capacity | 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC |
| Returnability | Yes |
| Suitability For Isolation | Yes, IEC 60947-2 |
| Tightening Torque | 50 N-m |
| Trip Unit Name | Micro Logic 3.3 S |
| Trip Unit Technology | Electronic, Standard, MicroLogic 3.3 S, LSI |
| Utilisation Category | Category A |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 5.5" |
Shipping Info:
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Square D LJL36250CU33X panel-mount molded case circuit breaker designed for providing short-circuit and current overload protection to industrial machinery & electrical circuits
- Instantaneous, short-time & long-time trip functions for reacting against severe power surges at once while avoiding tripping on mild overloads
- Unit-mounting system equipped with load-side lugs for reducing the installation, wiring & maintenance downtime
- CSA-certified, CE-marked, UL-listed and IEC-approved
Product Variants
| Model | Amps | Number Of Poles | Frame Type | Voltage | Voltage Type | Color | Control Type | Mounting Support | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LJL36400U31X | 400A | 3 | LJL | 600V | AC | Black | Toggle | Lug | €7,072.83 | |
| LJL36600U31XSA | 600A | 3 | LJL | 600V | - | - | - | - | - | RFQ
|
| LJL36600U33XAB | 600A | 3 | LJL | 600V | AC | - | - | - | - | RFQ
|
| LJL36600U33X | 600A | 3 | LJL | 600V | AC | Black | Toggle | Lug | €8,872.22 | |
| LJL36600U31X | 600A | 3 | LJL | 600V | AC | Black | Toggle | Lug | €8,350.99 | |
| LJL36400U33X | 400A | 3 | LJL | 600V | AC | Black | Toggle | Lug | €7,346.14 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR PT2412FX Drill Bushing Type Headless Press Fit Drill Size # 10
- SPEARS VALVES S1580-25F Utility Spring Check Valve, 2-1/2 Size, PVC
- MAIN FILTER INC. MF0395756 SBF980013S1V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 12.95 Inch Height
- APPLETON ELECTRIC MLAL703J1GMTL Light Fixture, 70W, Low Profile
- TITAN FASTENERS LHB04
- LITTLE GIANT PUMPS 509674 9JF2V2DA1 Sewage Ejector System, 4/10 hp, 1 Phase
- APOLLO VALVES 70108B6 Ball Valve, 2 Inch NPT, Bronze, 2 Tappings
- CALDWELL H90-5-12/24 Portable Gantry Crane 10000lb Max Height 12 Feet
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Screwdrivers
- Rubber Rolls
- Expansion Joints
- Encapsulated Chemical Suits
- Twin Wheel Casters
- ECKO Ventilation Ducts
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- BEL-ART - SCIENCEWARE Carboys
- SIEMENS Q Series, Plug In Circuit Breaker
- DIXON Dry Gas Adapters
- EATON RMQ 16 Series Modular Pushbuttons
- INSIZE Dial Indicators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D LJL36250CU33X PowerPact L Circuit Breaker, 250A, 3P, LJL Frame, 600V
€7,346.14 /unit
