Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Ambient Air Temp. For Operation | -13°F to +158°F |
| Ambient Air Temp. For Storage | -58°F to +185°F |
| Amps | 400A |
| Awg Gauge | 2/0 AWG to 500 kcmil |
| Breaking Capacity | 100 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 65 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 25 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489 |
| Breaking Capacity Code | J |
| Circuit Breaker Application | HACR Rated |
| Color | Black |
| Communication Interface | Modbus, Ethernet |
| Component Type | Circuit Breaker |
| Continuous Amps Rating | 100% |
| Control Type | Toggle |
| Depth | 4.3" |
| Device Application | Distribution |
| Electrical Connection | I-Line Connection, Line, Lugs, Load |
| Frame Type | LJA |
| Height | 13 2/5" |
| Ip Degree Of Protection | IP40 |
| Line Rated Amps | 400A |
| Local Signalling | Ready 1 LED Green, Alarm 1 LED 90% IR Orange, Alarm LED 105% IR Red, Switched Off 1 Trip Indicator Green |
| Long Time Pick-up Adjustment Range | 0.25-1 Times In |
| Mounting Height | 6" |
| Mounting Mode | I Line Bracket |
| Mounting Support | Bracket |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| No. Of Poles | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Slots | 5 |
| Operating Altitude | 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating |
| Phase Connection | ABC |
| Pollution Degree | 3 IEC 60947-1 |
| Power Wire Stripping Length | 1.2", 2.4" |
| Protection Technology | Current Limiter |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 750V |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Rated Service Breaking Capacity | 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC |
| Returnability | Yes |
| Suitability For Isolation | Yes, IEC 60947-2 |
| Tightening Torque | 50 N-m |
| Trip Unit Name | Micro Logic 6.3 A |
| Trip Unit Technology | Electronic, Ammeter, MicroLogic 6.3 A, LSIG |
| Utilisation Category | Category A |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 5.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.65 |
| Ship height (cm) | 37.31 |
| Ship length (cm) | 16.79 |
| Ship width (cm) | 15.09 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Square D LJA36400CU44X circuit breaker for protection of electric circuits from short-circuit and overload conditions
- I-Line style plug-in mounting for ease in installation, ideal for reverse feed applications
- Equipped with line and load side lugs capable of accommodating copper & aluminium wires of sizes ranging between 500 kcmil & 2 AWG
- Provides interrupt rating of 100kA at 240VAC, 65kA at 480VAC and 25kA at 600VAC
- Features thermal-magnetic tripping mechanism ensuring time-delayed and instantaneous current limiting protection
- CSA-certified, UL-listed and IEC-approved
Product Variants
| Model | Amps | Phase Connection | Number Of Poles | Color | Control Type | Mounting Height | Mounting Support | Rated Insulation Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LJA36400U31X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €7,227.49 | |
| LJA36250U31X | 250A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | - | RFQ
|
| LJA36400U44X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €8,872.22 | |
| LJA36600U33X | 600A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €10,782.99 | |
| LJA36600U44X | 600A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €13,195.13 | |
| LJA36400CU33X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €11,356.49 | RFQ
|
| LJA36400CU31X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €10,782.99 |
Explore Products
- COTTERMAN 2609R2632A6E12B4AC1P6 Rolling Ladder, 90 Inch Platform Height, 12 Inch Platform Depth, 24 Inch Platform Width
- PIP 1CF7007NL Hand Protection Cut Resistant Gloves, L, Hi-Vis Green, Pair
- ELDON JAMES 16701005 Oetiker Stepless Ear Clamp, 13.2 - 15.7mm, .520 Inch-.618 Inch Range, Degreased
- MAIN FILTER INC. MF0593378 0095D010BN4HC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 8.26 Inch Height
- TENNSCO STK-121572-A Single Tier Locker, Unassembled, 1 Opening, 12 x 15 x 72 Inch Size
- NEWCO 7985A2M03X08
- EATON SL7-L120 Incandescent Bulb, 70 mm, Ba15D, 120V, 7W, 3000 Hours Runtime
- GRAINGER 1524-500750-15 Tubing, Nitrile, 1/2 Inch Id, 3/4 Inch OD, 15 Ft Length, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Prewired Raceways
- Tapered Roller Bearing Cups
- Cleanroom Products
- Tube and Coil Cleaning Equipment
- Float Valves
- LOUISVILLE FS4000 Series Fiberglass Step Ladders
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 4H5H, Metric Fine
- CONDOR Rain Poncho Reuseable Rainwear
- SUPER-STRUT 701 Series Pipe Clamp
- COOPER B-LINE Type 1 Small Panel Enclosures
- STA-KON GUAW Series Bodies/Covers
- KERN AND SOHN YKA-ACC Series Mains Adapters
- BANJO FITTINGS Series A Cam Lock Couplings, Male Adapter x FNPT
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D LJA36400CU44X PowerPact L I-Line Circuit Breaker, 400A, 600VAC, 3P
€13,161.82 /unit
