Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Ambient Air Temp. For Operation | -13°F to +158°F |
| Ambient Air Temp. For Storage | -58°F to +185°F |
| Amps | 400A |
| Awg Gauge | 2/0 AWG to 500 kcmil |
| Breaking Capacity | 100 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 65 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 25 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489 |
| Breaking Capacity Code | J |
| Circuit Breaker Application | HACR Rated |
| Color | Black |
| Communication Interface | Modbus, Ethernet |
| Component Type | Circuit Breaker |
| Continuous Amps Rating | 100% |
| Control Type | Toggle |
| Depth | 4.3" |
| Device Application | Distribution |
| Electrical Connection | I-Line Connection, Line, Lugs, Load |
| Frame Type | LJA |
| Height | 13 2/5" |
| Ip Degree Of Protection | IP40 |
| Line Rated Amps | 400A |
| Local Signalling | Ready 1 LED Green, Alarm 1 LED 90% IR Orange, Alarm LED 105% IR Red, Switched Off 1 Trip Indicator Green |
| Long Time Pick-up Adjustment Range | 0.25-1 Times In |
| Mounting Height | 6" |
| Mounting Mode | I Line Bracket |
| Mounting Support | Bracket |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| No. Of Poles | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Slots | 5 |
| Operating Altitude | 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating |
| Phase Connection | ABC |
| Pollution Degree | 3 IEC 60947-1 |
| Power Wire Stripping Length | 1.2", 2.4" |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 750V |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Rated Service Breaking Capacity | 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC |
| Returnability | Yes |
| Suitability For Isolation | Yes, IEC 60947-2 |
| Tightening Torque | 50 N-m |
| Trip Unit Name | Micro Logic 3.3 |
| Trip Unit Technology | Electronic, Standard, MicroLogic 3.3, LI |
| Utilisation Category | Category A |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 5.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.44 |
| Ship height (cm) | 22.35 |
| Ship length (cm) | 80.52 |
| Ship width (cm) | 35.56 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Square D LJA36400CU31X molded case circuit breaker designed for protection against short circuit and overload conditions
- I-Line style plug-in for ease in installation, ideal for reverse feed applications
- Features thermal-magnetic tripping mechanism ensuring time-delayed and instantaneous current limiting protection
- Equipped with line & load side lugs capable of accommodating wires (copper / aluminium) of sizes ranging between 500 kcmil & 2 AWG
- Delivers interrupt rating of 100kA at 240VAC, 65kA at 480VAC and 25kA at 600VAC
- RoHS compliant
Product Variants
| Model | Amps | Phase Connection | Number Of Poles | Color | Control Type | Mounting Height | Mounting Support | Rated Insulation Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LJA36400U31X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €7,227.49 | |
| LJA36250U31X | 250A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | - | RFQ
|
| LJA36400U44X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €8,872.22 | |
| LJA36600U33X | 600A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €10,782.99 | |
| LJA36600U44X | 600A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €13,195.13 | |
| LJA36400CU33X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €11,356.49 | RFQ
|
| LJA36400CU44X | 400A | ABC | 3 | Black | Toggle | 6" | Bracket | 750V | €13,161.82 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0747181 177356A1 Interchange Spin-On Filter, Glass, 10 Micron Rating, Buna Seal, 10.94 Inch Height
- GRAINGER BULK-PS-ACB-2094 Plastic Sheet, 2 Inch Thick, 24 Inch Width x 24 Inch Length, Black
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS TMLR295-16A Thread Mill Spiral 3/8-16 0.75 Cut Tialn
- GRAINGER N01200.112.0800 Hex Head Cap Screw, 1 1/8 In - 7 Thread Size, Steel, 8 In Lg., 11/16 In Head Ht., Gr. 5
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBLPMODGY Connector, 25 Amp, Power Out, Divided, Panel Mount, Gray
- FAST CAP WAX05S Soft Wax Filler System, 1 Oz Container Size, Stick, Taupe
- BATTERY DOCTOR 80107 Cable Tie, 7 Inch Size, 50 Lbs Strength, Black, 100 Piece Bag
- EATON JT3250TAV2 Trip Unit, 250 A, 3 Pole, Non-Interchangeable Thermal Magnetic, 55 Deg C Calibration
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Display/Cove Lighting
- Interchangeable Head Torque Wrenches
- Lawn Sprinklers
- Pneumatic Relays
- Pressure Reducing Automatic Control Valves
- CONDOR PU Coated White Gloves, Palm Coverage
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Acetal White
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 38 x 6 mm Size
- ANVIL 260HD Series Adjustable Clevis Hangers With Electro-Galvanized Fasteners
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Volumetric Flasks
- SOLA/HEVI-DUTY 24VDC, DC Power Supply
- CLE-FORCE Carbon Steel Bottoming Chamfer Hand Taps
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Full Leather Back Premium A+ Side Leather Palm Work Gloves
- LIFT-ALL Webmaster 1600 Slings, Type 3, Two Ply, Polyester
- MERIT BRASS KV210FP Ball Valves With Handle
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D LJA36400CU31X PowerPact L I-Line Circuit Breaker, 400A, 600VAC, 3P
€10,782.99 /unit
