SQUARE D LC1F225G7 IEC Contactor, 225A, 120V Coil, LC1F Frame Type
Get it by Thursday, May 21
€1,371.47 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Iec Contactor |
| Comm Code Enhanced | 41120 |
| Inductive Ampere | 225A |
| Power Dissipation Per Pole | 2 W |
| Resistive Ampere | 315A |
| Uimp Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.71 |
| Ship height (cm) | 16.84 |
| Ship length (cm) | 19.71 |
| Ship width (cm) | 18.11 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Key Rings
- Temperature Probes
- Cryogenic Solenoid Valves
- Soldering Kits
- Hydronic Unit Heater Accessories
- LAKELAND Flame-Resistant Hooded Coveralls
- CAIMAN Unlined Lean-On Patch TIG Welding Gloves
- JOHN GUEST Speedfit Tees
- WESTWARD Hex Rethreading Die Set
- VULCAN HART Indicator Light, Red
- BROWNING Q-D Sheaves For C Belts, 6 Grooves
- KLEIN TOOLS Klein-Kurve Wire Strippers/Cutters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D LC1F225G7 IEC Contactor, 225A, 120V Coil, LC1F Frame Type
€1,371.47 /unit
