FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Iec Contactor |
| Comm Code Enhanced | 41120 |
| Inductive Ampere | 80A |
| Pollution Degree | 3 |
| Power Dissipation Per Pole | 12.5 W |
| Resistive Ampere | 125A |
| Uimp Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.74 |
| Ship height (cm) | 16 |
| Ship length (cm) | 11 |
| Ship width (cm) | 16.31 |
| Country of Origin | CZ |
Explore More
- KEYSHAFT
- Key Blanks
- Wire and Rod Storage Equipment
- Wall Mount Fans
- Laboratory Storage and Transfer Containers
- Post Driver Accessories
- AKRO-MILS 30234 Akrobins Plastic Storage Bins
- MILLER BY HONEYWELL Single D-Ring Body Belts, With Pad
- CAROL Carolprene Multi-Conductor Cable, Braid Shield
- GLOBE SCIENTIFIC Snap Caps with Two Thumb Tabs, For 13 mm Tubes
- SPEARS VALVES PVC Class 100 IPS Fabricated Fitting Reducer Couplings, Gasket x Spigot
- LEESON Fan and Blower Motors, Capacitor Start, Dripproof, Resilient Base
- KRYTOX GPL 227 Series Anti Corrosion Grease
- ICE-O-MATIC Bins
- STEINER INDUSTRIES Weld-Rite Cape Sleeves With Bib
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D LC1D80004G7 IEC Contactor, 4 Pole, 125 A, 120V Coil
€1,004.26 /unit
