SQUARE D LAL36350-1021 Molded Case Circuit Breaker, 600VAC/250VDC, 350A, 3P
Get it by Monday, Apr 13
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amps | 350A |
| Circuit Breaker Application | HACR Rated |
| Component Type | Circuit Breaker |
| Depth | 5.84" |
| Electrical Connection | Lugs, Load, Line |
| Frame Type | LAL |
| Height | 11" |
| Line Rated Amps | 350A |
| Magnetic Hold Amps | 1750A |
| Magnetic Tripping Amps | 3500A |
| Mounting Mode | Unit Mount |
| No. Of Poles | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnability | No |
| Tightening Torque | 115.06 lbf.in. @ 0.07 sq. in. to 0.5 sq. in. @ 1 AWG to 600 kcmil, 115.06 lbf.in. @ 0.07 sq. in. to 0.2 sq. in. @ 1 AWG to 250 kcmil |
| Trip Unit Technology | Thermal-Magnetic |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.55 |
| Ship height (cm) | 27.94 |
| Ship length (cm) | 14.83 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | MX |
Product Details:
- Square D LAL36350-1021 circuit breaker ideal for protecting electrical circuits and machinery against current overloads and short circuits in power distribution applications
- Unit-mount mounting mode for reducing the installation and maintenance downtime
- Long-time and instantaneous trip functions avoid tripping on mild overloads while respond against severe power surges at once
- Accommodates 14 - 3 AWG of aluminium and copper wires
- CSA-certified, UL-listed and IEC-approved
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Amps | Circuit Breaker Type | Phase | Voltage | Min. Wire Size | High Amp Trip Setting | Low Amp Trip Setting | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
LAL26200 | 2 | 200A | Standard | 1 | - | 1/0 AWG | 2000A | 1000A | €4,858.50 | |
![]() |
LAL26250 | 2 | 250A | Standard | 1 | - | 1/0 AWG | 2500A | 1250A | €3,703.36 | |
![]() |
LAL26350 | 2 | 350A | Standard | 1 | - | 1/0 AWG | 3500A | 1750A | €3,703.36 | |
![]() |
LAL26400 | 2 | 400A | Standard | 1 | - | 1/0 AWG | 4000A | 2000A | €3,703.36 | |
![]() |
LAL26300 | 2 | 300A | Standard | 1 | - | 1/0 AWG | 3000A | 1500A | €3,703.36 | |
![]() |
LAL36150 | 3 | 150A | Standard | 3 | - | 1/0 AWG | 1500A | 750A | €3,967.98 | |
![]() |
LAL36200 | 3 | 200A | Standard | 3 | - | 1/0 AWG | 2000A | 1000A | €3,967.98 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0096161 932368 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 9.17 Inch Height
- WEG AP30-01 13733011 Legend Plate, Close Engraving
- EATON 2X63PCDMF Low Voltage Capacitor Cell, 2.5 KVAr Power Rating, 600 VAC
- GATES 7805-7285 Light Duty Sheave Pulley, 1 Inch Bore
- APPLETON ELECTRIC YF1612CSV
- VERMONT GAGE 141166660 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.6666 Inch Size
- VOLLRATH CK100-GG Claw Kit Mcdonalds Large
- SALSBURY INDUSTRIES 3911D-10SFU Horizontal MailBox, 4C, 32.25 x 69.25 x 19 Inch Size, 10 Door, Sandstone
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Disconnects
- Hydraulic Chain Saws and Pruners
- Air Cable Balancers
- Magnetic Drill Presses
- Ammonia Refrigeration Pipe Markers
- CONDOR High Visibility Orange Palm Gloves
- TEMPCO NHW Series Mica Insulated Nozzle Heaters
- MUELLER INDUSTRIES 1605-AC Chexter Check Valves
- SPEARS VALVES 4 Elbow Turf Swivel Joints
- CONRADER Safety Valves
- HUMBOLDT Bench Oven with Dial Temperature Control
- ZSI-FOSTER 6100 Series Plugs, Brass
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D LAL36350-1021 Molded Case Circuit Breaker, 600VAC/250VDC, 350A, 3P




