FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Ambient Air Temp. For Operation | -13°F to +158°F |
| Ambient Air Temp. For Storage | -58°F to +185°F |
| Amps | 250A |
| Awg Gauge | 3/0 AWG to 350 kcmil |
| Breaking Capacity | 100 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 65 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 25 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489 |
| Breaking Capacity Code | J |
| Circuit Breaker Application | HACR Rated |
| Communication Interface | Modbus, Ethernet |
| Component Type | Circuit Breaker |
| Continuous Amps Rating | 80% |
| Control Type | Toggle |
| Depth | 3.4" |
| Device Application | Distribution |
| Electrical Connection | I-Line Connection, Line, Lugs, Load |
| Frame Type | JJA |
| Height | 7 1/2" |
| Ip Degree Of Protection | IP40 |
| Line Rated Amps | 250A |
| Local Signalling | Ready 1 LED Green, Alarm 1 LED 90% IR Orange, Alarm 1 LED 105% IR Red, Switched Off 1 Trip Indicator Green |
| Long Time Pick-up Adjustment Range | 0.25-1 Times In |
| Mounting Height | 4.5" |
| Mounting Mode | I Line Bracket |
| Mounting Support | Bracket |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| No. Of Poles | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Slots | 5 |
| Operating Altitude | 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating |
| Phase Connection | AC |
| Pollution Degree | 3 IEC 60947-1 |
| Power Wire Stripping Length | 1" |
| Protection Type | Overload Protection, Short Circuit Protection |
| Quality Labels | ce.png |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 750V |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Rated Service Breaking Capacity | 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC |
| Returnability | No |
| Suitability For Isolation | Yes, IEC 60947-2 |
| Tightening Torque | 221.3 lbf.in. @ 0.1 sq. in. to 0.3 sq. in. @ 3/0 AWG to 350 kcmil |
| Trip Unit Name | Micro Logic 6.2 A |
| Trip Unit Technology | Electronic, Ammeter, MicroLogic 6.2 A, LSIG |
| Utilisation Category | Category A |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 4.09" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.2 |
| Ship height (cm) | 19.1 |
| Ship length (cm) | 8.6 |
| Ship width (cm) | 10.4 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Square D JJA36250U44X Type JJA Series circuit breaker designed to interrupt excessive current flow for protection of electrical devices against damage
- I-Line style plug-in for ease in installation, suitable for reverse feed applications
- Load-side lug terminals accommodate aluminium / copper wires of sizes from 3 AWG to 350 kcmil
- Features non-interchangeable, thermal magnetic trip unit that overrides mild fluctuations and instantly reacts when exposed to faulty current
- Capable of withstanding ambient temperature of 40 degrees Celcius
- UL listed & CSA certified
Product Variants
| Product | Model | Amps | Phase Connection | Aic Rating | Number Of Poles | Frame Size | Ac Voltage Rating | Voltage Type | Frame Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
JJA36150 | - | ABC | 65 kAIC @ 480V | 3 | - | - | AC | JJA | €2,962.69 | |
![]() |
JJA36175 | 175A | ABC | 65 kAIC @ 480V | 3 | - | - | AC | JJA | €2,962.69 | |
![]() |
JJA36200 | 200A | ABC | 65 kAIC @ 480V | 3 | 250A, J | 600V AC | AC | JJA | €2,962.69 | |
![]() |
JJA36225 | 225A | ABC | 65 kAIC | 3 | - | - | AC | JJA | €2,962.69 | |
![]() |
JJA36250 | 250A | ABC | 65 kAIC @ 480V | 3 | - | - | AC | JJA | €3,450.85 | |
![]() |
JJA36225SA | 225A | - | - | 3 | - | - | AC | JJA | €4,208.47 | |
![]() |
JJA36200SN | 200A | - | - | 3 | - | - | AC | JJA | - | RFQ
|
Explore Products
- CASH VALVE GT11313594 Pressure Spring, Type C776
- BUSSMANN FRN-R-7 Fuse, 7 A, Dual, Non Indicating, Standard, 250 V
- GRAINGER PKM305-20SHC-01 Socket Head Cap Screw, M3x0.5 Thread Size, Std, 20 mm Lg., 2.9 mm Head Ht.
- WESTWARD 53YU66 Socket, 1/2 Inch Drive Size, 15 mm, 12-Point Chrome
- TSUBAKI C2050LSK2CL Connecting Roller Link Sk-2 Attachment
- LITTELFUSE PSR032DL1000X High Speed Semiconductor Fuse, 1000A, 700V AC, Square Body
- REGAL 029073AS53 Hand Tap, M7 x 1 Size, D5 Limit, 4 Flutes, Plug, Left Hand With Nitride & Steam Oxide
Explore More
- KEYSHAFT
- Negative Air Machines
- Food Service Bags
- Temporary Job Site Lights
- Electric Water Heaters with Tank
- Ducting Hoses
- MAYHEW TOOLS Brick Set Chisels
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 11 Inch, Yellow
- GRAPHIC CONTROLS Chart Recorder Pens
- SPEEDAIRE Double Acting NFPA Air Cylinder, Universal Mount, 3-1/4" Bore Diameter
- GRAINGER Tig Welding Rod 5 Lb Box 3/32 Inch
- REGAL Ball End Mills, Double End, 2 Flutes, HSS, CC, ALTiN
- DWYER INSTRUMENTS DPGWB Digital Pressure Gages
- WINSMITH SE Encore Series E35 Size Speed Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D JJA36250U44X Molded Case Circuit Breaker, I-Line, 250A, 65kAIC at 480V
€8,080.09 /unit


