FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Ambient Air Temp. For Operation | -13°F to +158°F |
| Ambient Air Temp. For Storage | -58°F to +185°F |
| Amps | 250A |
| Awg Gauge | 3/0 AWG to 350 kcmil |
| Breaking Capacity | 100 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 65 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 25 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489 |
| Breaking Capacity Code | J |
| Circuit Breaker Application | HACR Rated |
| Communication Interface | Modbus, Ethernet |
| Component Type | Circuit Breaker |
| Continuous Amps Rating | 80% |
| Control Type | Toggle |
| Depth | 3.4" |
| Device Application | Distribution |
| Electrical Connection | I-Line Connection, Line, Lugs, Load |
| Frame Type | JJA |
| Height | 7 1/2" |
| Ip Degree Of Protection | IP40 |
| Line Rated Amps | 250A |
| Local Signalling | Ready 1 LED Green, Alarm 1 LED 90% IR Orange, Alarm 1 LED 105% IR Red, Switched Off 1 Trip Indicator Green |
| Long Time Pick-up Adjustment Range | 0.25-1 Times In |
| Mounting Height | 4.5" |
| Mounting Mode | I Line Bracket |
| Mounting Support | Bracket |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| No. Of Poles | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Slots | 5 |
| Operating Altitude | 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating |
| Pollution Degree | 3 IEC 60947-1 |
| Power Wire Stripping Length | 1" |
| Protection Type | Overload Protection, Short Circuit Protection |
| Quality Labels | ce.png |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 750V |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Rated Service Breaking Capacity | 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC |
| Returnability | Yes |
| Suitability For Isolation | Yes, IEC 60947-2 |
| Tightening Torque | 221.3 lbf.in. @ 0.1 sq. in. to 0.3 sq. in. @ 3/0 AWG to 350 kcmil |
| Trip Unit Name | Micro Logic 3.2 S |
| Trip Unit Technology | Electronic, Standard, MicroLogic 3.2 S, LSI |
| Utilisation Category | Category A |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 4.09" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.2 |
| Ship height (cm) | 19.1 |
| Ship length (cm) | 8.61 |
| Ship width (cm) | 10.39 |
| Country of Origin | MX |
Product Details:
- Square D JJA36250U33X circuit breaker designed for protecting electrical systems and appliances from overcurrent and short circuits
- Standard electronic trip unit with MicroLogic 3.2S processor allowing long time, short time and instantaneous current limiting functions
- Features I-Line style plug-in mounting for smooth installation & maintenance
- Accommodates 350 kcmil - 3 AWG aluminium & copper wiring
- Can withstand an ambient temperature of 122 degrees F
- Meets UL, CSA & IEC standards
Product Variants
| Product | Model | Amps | Phase Connection | Aic Rating | Number Of Poles | Frame Size | Ac Voltage Rating | Voltage Type | Frame Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
JJA36150 | - | ABC | 65 kAIC @ 480V | 3 | - | - | AC | JJA | €2,962.69 | |
![]() |
JJA36175 | 175A | ABC | 65 kAIC @ 480V | 3 | - | - | AC | JJA | €2,962.69 | |
![]() |
JJA36200 | 200A | ABC | 65 kAIC @ 480V | 3 | 250A, J | 600V AC | AC | JJA | €2,962.69 | |
![]() |
JJA36225 | 225A | ABC | 65 kAIC | 3 | - | - | AC | JJA | €2,962.69 | |
![]() |
JJA36250 | 250A | ABC | 65 kAIC @ 480V | 3 | - | - | AC | JJA | €3,450.85 | |
![]() |
JJA36225SA | 225A | - | - | 3 | - | - | AC | JJA | €4,208.47 | |
![]() |
JJA36200SN | 200A | - | - | 3 | - | - | AC | JJA | - | RFQ
|
Explore Products
- EATON E57G-30UNC22-C2 Inductive Proximity Sensor, 30Mm, Dc, Unshielded, 22Mm Sn, 2M Cable
- MAIN FILTER INC. MF0398606 SP250E10V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 38.81 Inch Height
- NIBCO I490500 5870 Sanitary Tee, Hub x Hub x Hub, 4 x 4 x 4 x 2 x 2 Inch Size, ABS, Black
- JOMAR VALVE 101-404BRT T-204 Brass T-Handle
- EATON EGR-5000-2A0IA0 Generator Relay, 40 to 250 VAC, 19 to 300 VDC Supply, 16 Inputs, 9 Outputs
- PARKER P32EB13EGABNYP Filter/Regulator, BSPP, 3/8 Inch Size
- VERMONT GAGE 141135390 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.3539 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Rooms and Components
- Valve Mounting Hardware
- Paint Booth Liners and Masking Paper
- Airless Spray Guns
- Lifting Slings for Tea Cup Pipe Lifters
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Orange Fingertips
- CONDOR High Visibility Cowhide Leather Palm Gloves, Yellow
- CONDOR Smooth PU Antistatic Gloves
- NORTH BY HONEYWELL Northflex Light Task Plus 5 General Purpose Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 1605-A Chexter Check Valves
- BRADY Chemical Label 3-3/4 Inch Height x 4-1/2 Width
- LISLE Tamper Proof Torx Bit
- DAYTON Trailer Stabilizing Jacks
- JOHN GUEST Speedfit Tees
- MERIT BRASS 4016 Pipe Nipples
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D JJA36250U33X Molded Case Circuit Breaker, 3 Phase, 250A, 600VAC
€6,666.11 /unit


