SQUARE D JGL36250CU33X Molded Case Circuit Breaker, 250A, 600VAC, 35kAIC at 480V
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,722.20 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Ambient Air Temp. For Operation | -13°F to +158°F |
| Ambient Air Temp. For Storage | -58°F to +185°F |
| Amps | 250A |
| Awg Gauge | 3/0 AWG to 350 kcmil |
| Breaking Capacity | 65 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 35 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 18 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489 |
| Breaking Capacity Code | G |
| Circuit Breaker Application | HACR Rated |
| Communication Interface | Modbus, Ethernet |
| Component Type | Circuit Breaker |
| Continuous Amps Rating | 100% |
| Control Type | Toggle |
| Depth | 3.4" |
| Device Application | Distribution |
| Electrical Connection | Lugs, Line, Load |
| Frame Type | JGL |
| Height | 7 1/2" |
| Ip Degree Of Protection | IP40 |
| Line Rated Amps | 250A |
| Local Signalling | Ready 1 LED Green, Alarm 1 LED 90% IR Orange, Alarm 1 LED 105% IR Red, Switched Off 1 Trip Indicator Green |
| Long Time Pick-up Adjustment Range | 0.25-1 Times In |
| Mounting Mode | Unit Mount Lug |
| Mounting Support | Lug |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| No. Of Poles | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Slots | 5 |
| Operating Altitude | 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating |
| Pollution Degree | 3 IEC 60947-1 |
| Power Wire Stripping Length | 1" |
| Protection Type | Overload Protection, Short Circuit Protection |
| Quality Labels | ce.png |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 750V |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Rated Service Breaking Capacity | 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz |
| Returnability | No |
| Suitability For Isolation | Yes, IEC 60947-2 |
| Tightening Torque | 221.3 lbf.in. @ 0.1 sq. in. to 0.3 sq. in. @ 3/0 AWG to 350 kcmil |
| Trip Unit Name | Micro Logic 3.2 S |
| Trip Unit Technology | Electronic, Standard, MicroLogic 3.2 S, LSI |
| Utilisation Category | Category A |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 4.09" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.25 |
| Ship height (cm) | 19.1 |
| Ship length (cm) | 8.6 |
| Ship width (cm) | 10.4 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Square D JGL36250CU33X feed-thru circuit breaker designed to prevent short-circuit & overload conditions in panelboards & switchboards
- Non-interchangeable electronic trip unit with MicroLogic 3.2S processor allowing long time, short time and instantaneous current limiting functions
- Equipped with line & load side lug terminals for hassle free installation and wiring
- Operates at an ambient temperature of 50 degrees C
- UL listed, IEC marked and CSA certified
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Amps | Frame Size | Phase | Phase Connection | Min. Wire Size | Terminal Connection Type | High Amp Trip Setting | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
JGL36250U31X | 3 | 250A | 250A, J | 3 | ABC | 3/0 AWG | Box Lug | 70A | €4,376.77 | |
![]() |
JGL36250U33X | 3 | 250A | 250A, J | 3 | ABC | 3/0 AWG | Box Lug | 70A | €4,545.07 | |
![]() |
JGL36250U43X | 3 | 250A | 250A, J | 3 | ABC | 3/0 AWG | Box Lug | 70A | €8,998.25 | |
![]() |
JGL36250U44X | 3 | 250A | 250A, J | 3 | ABC | 3/0 AWG | Box Lug | 70A | €6,733.51 | |
![]() |
JGL26150 | 2 | 150A | 250A, JG | 1 | - | 4 AWG | Line, Load Lug | 1500A | €6,576.08 | |
![]() |
JGL26200 | 2 | 200A | 250A, JG | 1 | - | 3 AWG | Line, Load Lug | 2000A | €3,366.79 | |
![]() |
JGL26225 | 2 | 225A | 250A, JG | 1 | - | 3 AWG | Line, Load Lug | 2250A | €5,062.49 |
Explore Products
- GRAINGER BR360/125-72 Brass Rod, 1/8 Inch Outside Dia, 6 Ft Overall Length, 45000 PSI Yield Strength
- VESTIL WP-LH-XXL Nylon 2XL Work Platform Harness with Lanyard, Red
- LENOX TOOLS 87099D2B185640 Band Saw Blade, 3/8 Inch Blade Width, 18 Feet 6 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- APPROVED VENDOR 5VFY3 Stretch Wrap, VCI, 1500 Ft. Length, 20 Inch Width, Blue
- CLE-LINE C01234 Jobber Length Drill Bit, 7.75 mm Size, 75 mm Flute Length, 117 mm Overall Length
- DURHAM MANUFACTURING 381-95 Key Stock Rack, Size 6-1/4 x 12-1/4 x 12 Inch, Gray
- WEG SRMP V33 MPW100 10186873 Shunt Release, 220-230V 50Hz/240-260V 60Hz
Explore More
- KEYSHAFT
- Lockout Padlocks
- Picks Riveting/Chipping Hammers
- Guard Rails
- Solar Panels
- Lifting Bag
- LOC-LINE Straight Flow Nozzle
- DESTACO 8100/8300 Series Pneumatic Swing Clamps
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, 5H, Metric Coarse
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Lime
- APPLETON ELECTRIC Selector Switch Assemblies, 2 Position Operator
- BULLARD Safety Equipment Parts
- CLEVELAND Screw Extractors
- SOLBERG F Series Compact Inlet Filters, 1/2-6 Inch
- SLOAN GEM-2 Exposed Manual Specialty Water Closet Bedpan Washer Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D JGL36250CU33X Molded Case Circuit Breaker, 250A, 600VAC, 35kAIC at 480V
€5,722.20 /unit




