SQUARE D JGA36250U31X PowerPact J Circuit Breaker, 250A, Micrologic 3.2S, 600V | CE6HCT
SQUARE D JGA36250U31X PowerPact J Circuit Breaker, 250A, Micrologic 3.2S, 600V
Item: CE6HCTModel: JGA36250U31X
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ambient Air Temp. For Operation -13°F to +158°F
Ambient Air Temp. For Storage -58°F to +185°F
Amps 250A
Awg Gauge 3/0 AWG to 350 kcmil
Breaking Capacity 65 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 35 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 18 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489, 20 kA 500V DC UL 489
Breaking Capacity Code G
Communication Interface Modbus, Ethernet
Component Type Motor Circuit Protector
Continuous Amps Rating 80%
Control Type Toggle
Depth 3.4"
Device Application Distribution
Electrical Connection I-Line Connection, Line, Lugs, Load
Frame Type JGA
Height 7 1/2"
Ip Degree Of Protection IP40
Line Rated Amps 250A
Long Time Pick-up Adjustment Range 0.25-1 Times In
Mounting Height 4.5"
Mounting Mode I Line Bracket
Mounting Support Bracket
Network Frequency 50/60 Hz
No. Of Poles 3
Number Of Poles 3
Number Of Slots 5
Operating Altitude 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating
Pollution Degree 3 IEC 60947-1
Power Wire Stripping Length 1"
Protection Type Overload Protection, Short Circuit Protection
Quality Labels ce.png
Rated Impulse Withstand Voltage 8 kV
Rated Insulation Voltage 750V
Rated Operational Voltage 600V
Rated Service Breaking Capacity 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC
Returnability Yes
Suitability For Isolation Yes, IEC 60947-2
Tightening Torque 221.3 lbf.in. @ 0.1 sq. in. to 0.3 sq. in. @ 3/0 AWG to 350 kcmil
Trip Unit Name Micro Logic 3.2
Trip Unit Technology Electronic, Standard, MicroLogic 3.2, LI
Utilisation Category Category A
Voltage 600V
Voltage Type AC
Width 4.09"