FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Ambient Air Temp. For Operation | -13°F to +158°F |
| Ambient Air Temp. For Storage | -58°F to +185°F |
| Amps | 250A |
| Awg Gauge | 3/0 AWG to 350 kcmil |
| Breaking Capacity | 65 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 35 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 18 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489, 20 kA 500V DC UL 489 |
| Breaking Capacity Code | G |
| Communication Interface | Modbus, Ethernet |
| Component Type | Motor Circuit Protector |
| Continuous Amps Rating | 80% |
| Control Type | Toggle |
| Depth | 3.4" |
| Device Application | Distribution |
| Electrical Connection | I-Line Connection, Line, Lugs, Load |
| Frame Type | JGA |
| Height | 7 1/2" |
| Ip Degree Of Protection | IP40 |
| Line Rated Amps | 250A |
| Local Signalling | Ready 1 LED Green, Alarm 1 LED 90% IR Orange, Alarm 1 LED 105% IR Red, Switched Off 1 Trip Indicator Green |
| Long Time Pick-up Adjustment Range | 0.25-1 Times In |
| Mounting Height | 4.5" |
| Mounting Mode | I Line Bracket |
| Mounting Support | Bracket |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| No. Of Poles | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Slots | 5 |
| Operating Altitude | 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating |
| Pollution Degree | 3 IEC 60947-1 |
| Power Wire Stripping Length | 1" |
| Protection Type | Overload Protection, Short Circuit Protection |
| Quality Labels | ce.png |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 750V |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Rated Service Breaking Capacity | 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC |
| Returnability | Yes |
| Suitability For Isolation | Yes, IEC 60947-2 |
| Tightening Torque | 221.3 lbf.in. @ 0.1 sq. in. to 0.3 sq. in. @ 3/0 AWG to 350 kcmil |
| Trip Unit Name | Micro Logic 3.2 |
| Trip Unit Technology | Electronic, Standard, MicroLogic 3.2, LI |
| Utilisation Category | Category A |
| Voltage | 600V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 4.09" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.21 |
| Ship height (cm) | 19.1 |
| Ship length (cm) | 8.6 |
| Ship width (cm) | 10.4 |
| Country of Origin | MX |
Product Details:
- Square D JGA36250U31X JGA Type circuit breaker designed for protecting distribution boards against electrical hazards
- Provides thermal magnetic protection and meets the requirements of electronic micrologic standards LSI with 3.2S trip configuration
- Features unique I-Line mounting with snap-in terminal design that makes switching between busbar and lugs easy
- UL listed and CSA / IEC certified
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Amps | Phase | Phase Connection | Min. Wire Size | Dc Voltage Rating | Terminal Connection | High Amp Trip Setting | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| JGA261502 | 2 | 150A | 1 | AC | 4 AWG | 250V AC | Lug | 1500A | €8,862.64 | |
| JGA261751 | 2 | 175A | 1 | AB | 4 AWG | 250V AC | Lug | 1750A | €6,120.96 | |
| JGA261752 | 2 | 175A | 1 | AC | 4 AWG | 250V AC | Lug | 1750A | €9,135.19 | |
| JGA261754 | 2 | 175A | 1 | BC | 4 AWG | 250V AC | Lug | 1750A | €6,120.96 | |
| JGA262001 | 2 | 200A | 1 | AB | 3/0 AWG | 250V AC | Lug | 2000A | €4,703.66 | |
| JGA262002 | 2 | 200A | 1 | AC | 3/0 AWG | 250V AC | Lug | 2000A | €4,862.05 | |
| JGA262004 | 2 | 200A | 1 | BC | 3/0 AWG | 250V AC | Lug | 2000A | €8,862.64 |
Explore Products
- BRADY 42293 Hard Hat Label, Certified Crane Operator, 2 Inch Dia, Non-Reflective, 4 Label, Circle
- CLE-LINE C20052 Drill Bit, 11/64 Inch Drill Bit Size, 2 1/2 Inch Flute Length, Mt1 Taper Shank
- PARKER DTM-6.5-M5
- LINCOLN ELECTRIC ED035125 MIG Welding Wire, Stainless Steel, 0.035 Inch Size, 33 lb, Blue
- FOL-DA-TANK DBLH-5000QA Quick Assemble Portable Water Tank, 5000 Gallon, 30 oz. PVC
- CH HANSON 43084 Blank Tag, Round, Green, 2 Inch Dia.
- VON DUPRIN 33A-EO 4 26D Surface Vertical Rod Heavy Fits 1-3/4 Inch Width
- BISHOP-WISECARVER 3R5505
Explore More
- FLINT & WALLING
- KEYSHAFT
- TINGLEY
- FIRE RESEARCH FRC
- SOLO
- Depressed Center Wheels
- Gauge Glass and Rod Kits
- Belt Driven Exhaust Fans
- Lifting and Skidding Tongs
- Vinyl Strips
- KRYTOX GPL 105 Series General Purpose Oil
- KUSHLAN PRODUCTS Food Grade Mixers
- DESTACO 334-M Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL AS560 Series Channels, Solid
- MERIT Medium Grade, Sanding Belt
- DIXON Quick Coupler Plugs
- SOUTHWIRE COMPANY Technician Pro Series Multimeter
- PASS AND SEYMOUR Radiant Series Single Pole Combination Switches
- INA Thrust Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SQUARE D JGA36250U31X PowerPact J Circuit Breaker, 250A, Micrologic 3.2S, 600V
€4,376.77 /unit


