SQUARE D HJA36150U33X PowerPact H Circuit Breaker, 150A, 3P, Micrologic 3.2S Trip | CE6JMP
SQUARE D HJA36150U33X PowerPact H Circuit Breaker, 150A, 3P, Micrologic 3.2S Trip
Item: CE6JMPModel: HJA36150U33X
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ambient Air Temp. For Operation -13°F to +158°F
Ambient Air Temp. For Storage -58°F to +185°F
Amps 150A
Awg Gauge 14 AWG to 3/0 AWG
Breaking Capacity 100 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 65 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 25 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489
Breaking Capacity Code J
Circuit Breaker Application HACR Rated
Color Black
Communication Interface Modbus, Ethernet
Component Type Circuit Breaker
Continuous Amps Rating 80%
Control Type Toggle
Depth 3.4"
Device Application Distribution
Electrical Connection I-Line Connection, Line, Lugs, Load
Frame Type HJA
Height 6 2/5"
Ip Degree Of Protection IP40
Line Rated Amps 150A
Long Time Pick-up Adjustment Range 0.25-1 Times In
Mounting Height 4.5"
Mounting Mode I Line Bracket
Mounting Support Bracket
Network Frequency 50/60 Hz
No. Of Poles 3
Number Of Poles 3
Number Of Slots 5
Operating Altitude 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating
Phase Connection ABC
Pollution Degree 3 IEC 60947-1
Power Wire Stripping Length 0.6"
Quality Labels ce.png
Quantity Per Set 1
Rated Impulse Withstand Voltage 8 kV
Rated Insulation Voltage 750V
Rated Operational Voltage 690V
Rated Service Breaking Capacity 100 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 65 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 25 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC
Returnability Yes
Suitability For Isolation Yes, IEC 60947-2
Tightening Torque 44.3 lbf.in. @ 0.004 sq. in. to 0.009 sq. in. @ 14 AWG to 10 AWG, 123.9 lbf.in. @ 0.02 sq. in. to 0.1 sq. in. @ 8 AWG to 3/0 AWG
Trip Unit Name Micro Logic 3.2 S
Trip Unit Technology Electronic, Standard, MicroLogic 3.2 S, LSI
Utilisation Category Category A
Voltage 600V
Voltage Type AC
Width 4.09"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 3.6
Ship height (cm)16.3
Ship length (cm)8.6
Ship width (cm)10.4
Country of OriginMX
Product Details:
    • Accommodates copper or aluminium cables (14 - 3 AWG)