SQUARE D HGA36100U33X Molded Case Circuit Breaker, 3P, 100A, 600V, LSI Trip | CE6GZV
SQUARE D HGA36100U33X Molded Case Circuit Breaker, 3P, 100A, 600V, LSI Trip
Item: CE6GZVModel: HGA36100U33X
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ambient Air Temp. For Operation -13°F to +158°F
Ambient Air Temp. For Storage -58°F to +185°F
Amps 100A
Awg Gauge 14 AWG to 3/0 AWG
Breaking Capacity 65 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 35 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 18 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489, 20 kA 500V DC UL 489
Breaking Capacity Code G
Circuit Breaker Application HACR Rated
Color Black
Communication Interface Modbus, Ethernet
Component Type Circuit Breaker
Continuous Amps Rating 80%
Control Type Toggle
Depth 3.4"
Device Application Distribution
Electrical Connection I-Line Connection, Line, Lugs, Load
Frame Type HGA
Height 6 2/5"
Ip Degree Of Protection IP40
Line Rated Amps 100A
Long Time Pick-up Adjustment Range 0.25-1 Times In
Mounting Height 4.5"
Mounting Mode I Line Bracket
Mounting Support Bracket
Network Frequency 50/60 Hz
No. Of Poles 3
Number Of Poles 3
Number Of Slots 5
Operating Altitude 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating
Phase Connection ABC
Pollution Degree 3 IEC 60947-1
Power Wire Stripping Length 0.6"
Quality Labels ce.png
Quantity Per Set 1
Rated Impulse Withstand Voltage 8 kV
Rated Insulation Voltage 750V
Rated Operational Voltage 690V
Rated Service Breaking Capacity 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC
Returnability Yes
Suitability For Isolation Yes, IEC 60947-2
Tightening Torque 44.3 lbf.in. @ 0.004 sq. in. to 0.009 sq. in. @ 14 AWG to 10 AWG, 123.9 lbf.in. @ 0.02 sq. in. to 0.1 sq. in. @ 8 AWG to 3/0 AWG
Trip Unit Name Micro Logic 3.2 S
Trip Unit Technology Electronic, Standard, MicroLogic 3.2 S, LSI
Utilisation Category Category A
Voltage 600V
Voltage Type AC
Width 4.09"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 3.6
Ship height (cm)16.3
Ship length (cm)8.6
Ship width (cm)10.4
Country of OriginUS
Product Details:
    • Patented MicroLogic electronic trip unit delivers LSI (Long-time, Short-time and Instantaneous) current limiting functions with an interrupting capacity of 35kA @ 480V