SPEARS VALVES P309-060C Long Sweep 1/4 Bend, Hub x Spigot, 6 Size, CPVC
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Bend |
| Color | Gray |
| Connection Type | Spigot x Socket |
| Gender | Male |
| Gender Reducer | Female |
| Gender Reducer Material | CPVC |
| Joining Method | Solvent Cement |
| Pipe Angle | 220° |
| Pipe Schedule | SCH40 |
| Pipe Size | 6" |
| Product Datasheet | spears-valves-p309-060c.pdf |
| Temp. Rating | 220°F |
| Type | Elbow |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.7 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 5.08 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
Documentation:
Explore Products
- CARLON LT38 Liquidtight Non-metallic Omni Connector, 3/8 Inch Size
- WESTWARD 54TM26 Socket Bit Set, 3/8 Inch Drive Size, 1/4-7/32 Inch Tip Size, SAE
- BRADY M7-16-483 173416 Label, 3/8 x 1 in, 1 in, Polyester, White, 500 Label, 0.004 in Thick, Roll of 500 Label
- VERMONT GAGE 921205410 Step Gage, Class ZZ, Black Guard
- ALVORD POLK 80010.4062 Drill Bit, 0.4062 Inch Dia., HSS Core Drill 13/32 Size
- SEALMASTER USFBE5000AE-211 Spherical Roller Bearing, 2-11/16 Inch Bore, 4- Bolt Flange Mount
- COOPER B-LINE B822BLK Plastic End Cap, 1.62 x 1.25 x 1.62 Inch Size, Black
- NEWCO 931A2M08X060
Explore More
- KEYSHAFT
- Filter Bags
- Indoor Air Quality Sampling Pump Accessories
- Weld Cleaning System Accessories
- Belts
- Release Hooks
- PROTO Torx Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Alloy Steel
- HONEYWELL Rig Dog Knit Cold Protect Gloves
- LAKELAND Hooded Coveralls, Zipper, Blue
- ACME ELECTRIC WI500 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class