SPEARS VALVES 91121H100-015 Diaphragm Valve, Socket, EPDM, Air To Air, 80 PSI, 1-1/2 Size, PVC
1 1/2"
Air to Air
EPDM
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Diaphragm Valve |
| Joint | PVC - EPDM O-Ring And EPDM Diaphragm |
| O-ring | Socket |
| Product Datasheet | spears-valves-91121h100-015.pdf |
| Size | 1 1/2" |
| Type | Premium Actuated Diaphragm Valve |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.92 |
| Ship height (cm) | 11.27 |
| Ship length (cm) | 17.3 |
| Ship width (cm) | 3.4 |
Documentation:
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
Explore Products
- EATON LGC325039ZGG Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, Alsig Trip, 250A, Line/Load, 3-Pole
- MILES LUBRICANTS MSF1422005 Gear Oil, Synthetic, Sae Grade 90W, 1 Gal, Jug
- VERMONT GAGE 371154310 Thread Plug Gage, Standard, Go, 3/4-28 Un, 2A, Steel
- WALTER TOOLS 7557211 Spiral Point Tap, 14.29 mm Thread Size, 21 mm Thread Length, 100 mm Length
- WEG PESW-50V04EX-R38 Line Starter, Non Combination
- PETERSEN PRODUCTS 124-012 Pipe Plug, Inflatable, Heavy Duty, 12 Inch Diameter
- TECHNIKS 29264B Shrink Fit Tool Holder And Adapter
Explore More
- KEYSHAFT
- Full Face Respirators
- Utility/Dewatering Pumps
- Blocks and Sheaves
- Automated Gas Detector Test Systems
- Window and Wall Air Conditioners
- SHARPE VALVES Oil Patch Swing Check Valve
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Arch Punches
- CONDOR Standard Work Gloves
- RUD CHAIN VIP Oval Links For Power Point
- ANVIL AF730SS Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, 316 Stainless Steel
- SPEARS VALVES PVC LE Diaphragm Valves, Socket Ends, EPDM Seals
- SPEARS VALVES PVC Class 200 IPS Fabricated Fitting 11-1/4 Deg. Elbows, Gasket x Gasket
- BALDOR / DODGE Reducer Gear Keys
- DWYER INSTRUMENTS Static Pressure Tips
- BROWNING 8V Series Gripbelt Sheaves With Split Taper Bushings, 6 Grooves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.