SPEAKMAN S-2571-BN Rain Shower Arm and Flange, Wall Mount Rain, Size 12 Inch
Get it by Monday, Apr 13
€171.03 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shower Arm And Flange |
| Assembly Required | Yes |
| Collection | Versatile |
| Connection Size | 1/2" |
| Connection Type | NPT |
| Diverter Included | No |
| Drain Included | No |
| Escutcheon Included | No |
| Finish | Brushed Nickel , Polished Chrome, Brushed Nickel, Matte Black |
| Handles Included | No |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Integral Stops | No |
| Length | 12.4" |
| Massage Feature | No |
| Material | Brass, Stainless Steel , Nickel |
| No. Of Holes | 1 |
| Pause Control | No |
| Product Style | Modern |
| Rough-in Valve Template Included | No |
| Scald Guard Included | No |
| Self-cleaning Nozzles | No |
| Shower Arm Included | Yes |
| Shower Arm Type | J Shaped |
| Temp. Limit Control | No |
| Tools Needed For Assembly | Thread Seal Tape, Hex Key (Included) |
| Valve Included | No |
| Vandal Resistant | No |
| Width | 2.25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.62 |
| Ship height (cm) | 3.18 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 10.48 |
| HS code | 7418201000 |
| Country of Origin | CN |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET 7642 Impact Socket, SAE, 6 Point, 1 Inch Drive, 1 5/16 Inch Size, Alloy Steel
- 3M 433L Foil Tape with Liner 2In. x 5 yard Silver
- REELCRAFT L 70100 123 7A Power Cord Reel, With Duplex Outlet Box, Cable Length 100 Feet, 20A
- MAIN FILTER INC. MF0306726 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 40 Micron, Seal, 14.68 Inch Height
- B & P MANUFACTURING E32 Fixed Wings, Senior, 44.25 x 2.5 Inch Size
- PARKER 1207-0004 Gripper Pfa Ptfe Etfe Compression 3/4in
- ERICKSON HSK100ADL20225 End Mill Holder, Hsk100A Taper Size, 0.7300 Inch Bore Dia, 2-1/4 Inch Projection
- APW WYOTT 2092702 Pilot Safety Valve 300F
Explore More
- KEYSHAFT
- Refrigerator/Freezer/Ice Maker Acc
- Scullery Sinks
- Electronic HID Ballasts
- Profiling Tools
- Arbor Press
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Terry Cloth
- ASCO VALVES 8256 Series Brass Solenoid Valve
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants
- AEROQUIP Crimp, Female BSPP Hydraulic Hose Fitting
- COTTERMAN 6500 Series Welded Steel Roll N Fold Ladders
- MASTER LOCK Miniature Circuit Breaker Lockouts
- PLAST-O-MATIC EASMT Series Solenoid Valves, PVDF
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SPEAKMAN S-2571-BN Rain Shower Arm and Flange, Wall Mount Rain, Size 12 Inch
€171.03 /unit
