SPEAKMAN S-2520-BN Shower Arm and Flange
Get it by Thursday, Apr 9
€74.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shower Arm And Flange |
| Assembly Required | No |
| Collection | Versatile |
| Connection Size | 1/2" |
| Connection Type | NPTM |
| Diverter Included | No |
| Drain Included | No |
| Escutcheon Included | No |
| Faucet Operation | Manual |
| Finish | Brushed Nickel , Polished Chrome, Brushed Nickel, Polished Brass |
| Handles Included | No |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Integral Stops | No |
| Length | 7.25" |
| Massage Feature | No |
| Material | Nickel , Stainless Steel |
| No. Of Holes | 1 |
| Pause Control | No |
| Product Style | Commercial |
| Rough-in Valve Template Included | No |
| Scald Guard Included | No |
| Self-cleaning Nozzles | No |
| Shower Arm Included | Yes |
| Shower Arm Type | Bent |
| Temp. Limit Control | No |
| Tools Needed For Assembly | Teflon Tape |
| Valve Included | No |
| Vandal Resistant | No |
| Width | 6.75" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 17.78 |
| Ship width (cm) | 8.89 |
| HS code | 7324900000 |
| Country of Origin | CN |
Explore Products
- LINN GEAR 50FB18X1.187SS Finished Bore Sprocket, 50 Chain, 1.187 Inch Bore Dia., 3.599 Pitch Dia., SS
- COOPER B-LINE 22 C Wireway Connector, 2.5 x 2.5 Inch Size, Connector Style, Galvanized Steel
- PROTO J07521 Impact Socket 3/4 Inch Drive 1-5/16 Inch 6 Pt
- GRAINGER BULK-RS-N60FP-27 Neoprene Sheet, Flame-Resistant, 12 Inch X 12 Inchness, 60A
- MAIN FILTER INC. MF0418965 XH01938 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 15.25 Inch Height
- EATON AN13BN0B5E1P6 Non-Reversing Starter, 18 A, 220/50V Coil, C440 Standard Feature Set - 0.33-1.65 A
- LASCO 4136005 Adapter, CTS Socket Hub x NPT, 1/2 Inch Copper Tube Size, 1/2 Inch Pipe Size
- PAN AMERICAN TOOL 13-DM70 Jobber Length Drill Bit, 13/64 Inch Size, 2-7/16 Inch Flute Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Vacuum Cleaner Belts
- Hidden Shackle Padlocks
- Door Knob Locksets
- Alloy Steel Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Sleeve Bearings
- LEATHERHEAD TOOLS Flat Head Axes, 6 Lbs.
- IRONCLAD Kong Cut Resistant Gloves
- ANSELL 87-209 Alphatec Natural Rubber Latex Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 105MBP Silent Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Universal Caps
- APPROVED VENDOR Foam Sheet, Poron Microcellular Urethane
- TENNSCO EP Series End Panel
- CONDOR Safety Harnesses for General Fall Arrest
- LIFT-ALL Webmaster 1200 Slings, Type 5, Two Ply, Nylon
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SPEAKMAN S-2520-BN Shower Arm and Flange
€74.17 /unit


