SPEAKMAN S-2251-BN Shower Head
Get it by Wednesday, Apr 8
€439.98 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shower Head |
| Assembly Required | No |
| Collection | Icon |
| Connection Size | 1/2"-14 |
| Connection Type | NPT |
| Diverter Included | No |
| Drain Included | No |
| Escutcheon Included | No |
| Faucet Handle Style | Lever |
| Finish | Brushed Nickel , Polished Chrome, Brushed Bronze, Brushed Nickel, Matte Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Brass, Polished Nickel |
| Flow Rate | 1.75/2/2.5 GPM |
| Flow Type | Spray |
| For Use With | Commander SC-1220-1-AF Exposed Shower |
| Handle Location | Side |
| Handles Included | Yes |
| Installation Type | Shower Arm |
| Integral Stops | No |
| Length | 4.75" |
| Massage Feature | No |
| Material | Brass |
| No. Of Faucet Handles | 1 |
| No. Of Jets | 8 |
| No. Of Shower Heads | 1 |
| Pause Control | No |
| Product Style | Traditional |
| Rough-in Valve Template Included | No |
| Scald Guard Included | No |
| Self-cleaning Nozzles | Yes |
| Shower Arm Included | No |
| Shower Function | Multifunction |
| Shower Head Face Dia. | 3.63" |
| Shower Head Shape | Round |
| Special Features | 8 Precision Jets, Gentle Rain, Drenching Full Flood |
| Spray | 3 |
| Temp. Limit Control | No |
| Tools Needed For Assembly | Adjustable Wrench, Teflon Tape |
| Trim Finish | Brushed Nickel |
| Valve Included | No |
| Vandal Resistant | No |
| Width | 3.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.18 |
| Ship height (cm) | 16.21 |
| Ship length (cm) | 11.2 |
| Ship width (cm) | 11.2 |
| HS code | 8481901000 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Trim Finish | Showerhead Function | Fixed Showerhead Flow Rate | Connection Type | Connection Size | Flow Rate | Handle Finish | Showerhead Spray Pattern | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
S-2251 | Polished Chrome | Multi | 2.5 GPM | FNPT | 1/2" | 2.5 GPM | Chrome | Combo | €595.13 | |
![]() |
S-2251-BBZ | Brushed Bronze | Multi Function | 2.5 GPM | - | - | - | - | Combo | €559.97 | |
![]() |
S-2251-BN-E175 | Brushed Nickel | Multi Function | 1.75 GPM | - | - | - | - | Combo | €439.98 | |
![]() |
S-2251-E175 | Polished Chrome | Multi | 1.75 GPM | FNPT | 1/2" | - | - | Combo | €573.20 | |
![]() |
S-2251-E2 | Polished Chrome | - | - | - | - | - | - | - | €399.98 | |
![]() |
S-2251-MB | Matte | Multi Function | 2.5 GPM | - | - | - | - | Combo | €519.98 | |
![]() |
S-2251-ORB | Oil Rubbed Bronze | Multi Function | - | - | - | - | - | Combo | €519.98 |
Explore Products
- SLOAN 3862040
- POWERS 4401000
- JONARD H-25 Tool Pouch 1 Pieces 2 in.W
- PARKER PNG-109-SI
- VICKERS 385610
- ABUS 75IBHB/40 KD Keyed Padlock Different 1-1/2 Width
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND ASM050150 Compression Spring, 102.1 N/Mm Stiffness Rate, 1124 lbs Load Capacity, Chrome Silicone
- VERMONT GAGE 141148100 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.4810 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Swivel Connectors
- Bore Polishers
- Temporary Environmental Containment Unit Accessories
- Belts
- Bonding and Grounding Wire Accessories
- DESTACO 227 Series Horizontal Hold Down Clamps
- MECHANIX TAA M-Pact 2 Impact Resistant Work Gloves
- OBERON TCG2P Arc Flash Kits, 12 Cal Arc Rating
- NEWSTRIPE ProLine Field Layout Systems
- ANVIL AS3126 Series Hold Down Clamps
- VIKAN 28" Floor Squeegee
- APPROVED VENDOR Extruded Acrylic Sheet Stock
- BALDOR / DODGE SCBAH, Two-Bolt Pillow Block, Ball Bearings
- WEG Lug Terminals
- NIBCO 6616-4 Series Thread Plugs, MPT, Kynar Natural PVDF Schedule 80
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SPEAKMAN S-2251-BN Shower Head
€439.98 /unit







