SPEAKMAN S-1557-BN Tub Spout, Non Diverter
Get it by Tuesday, Apr 14
€75.61 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Tub Spout |
| Assembly Required | No |
| Collection | Neo |
| Connection Size | 1/2" |
| Connection Type | Slip Fit |
| Diverter Included | No |
| Drain Included | No |
| Escutcheon Included | No |
| Faucet Operation | Manual |
| Finish | Brushed Nickel , Polished Chrome, Brushed Bronze, Brushed Nickel, Matte Black, Oil Rubbed Bronze |
| For Use With | Neo SM-1450-P Hand Shower And Tub Combination With Diverter Valve |
| Handles Included | No |
| Installation Type | Wall Mounted, Wall Or Pipe Mounted |
| Integral Stops | No |
| Length | 5.75" |
| Massage Feature | No |
| Material | Nickel , Zinc |
| No. Of Holes | 1 |
| Pause Control | No |
| Product Style | Modern |
| Rough-in Valve Template Included | No |
| Scald Guard Included | No |
| Self-cleaning Nozzles | No |
| Shower Arm Included | No |
| Spout Height | 2.5" |
| Spout Length | 5.75" |
| Temp. Limit Control | No |
| Tools Needed For Assembly | Adjustable Wrench, Teflon Tape |
| Valve Included | No |
| Vandal Resistant | No |
| Width | 2.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.49 |
| Ship height (cm) | 16.51 |
| Ship length (cm) | 7.01 |
| Ship width (cm) | 6.5 |
| HS code | 8481905000 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Material | Color | Type | Connection Type | Connection Size | Includes Valve | Includes Trim Plate | Ligature Resistant | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
S-1557 | Zinc | Polished Chrome | Neo, Non Diverter | Slip Fit | 1/2" | No | No | No | €77.31 | |
![]() |
S-1557-MB | Zinc | Black | - | Slip Fit | 1/2" | - | - | - | €89.35 | |
![]() |
S-1557-ORB | Zinc | - | - | Slip Fit | 1/2" | - | - | - | €89.35 | |
![]() |
S-1557-BBZ | Zinc | - | - | - | - | - | - | - | €96.23 |
Explore Products
- WINTERS INSTRUMENTS PUP2543B 2.5 Inch, Dial, Female Swivel Bck, 30 Inch, -0-60 Psi
- HOFFMAN CFM20206LG 16479 Enclosure, Flush Mounted, 20 x 20 x 6 Inch Size, Gray, Steel
- VERMONT GAGE 112218380 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 18.38 mm Size
- EATON ECN5522BAW-R63/D Circuit Breaker Disconnect Combination Pump Panel, 220/240 VAC, V Coil
- GATES 21/3V1000 Banded V-Belt, 14 Strand, 100 Inch Length, 0.387 Inch Thickness
- GRAINGER PS-NYL-MS-21 Plastic Sheet Stock, 0.5 Inch Plastic Thick, 1/2 Inch Width x 48 Inch Length, Black
- ZSI-FOSTER T5021S Pipe Assembly, 1 Inch Size
- STEARNS BRAKES 105644200DQF Brake, IP56 230/460VAC
Explore More
- KEYSHAFT
- Full Face Respirators
- Elbow Knee and Ankle Supports
- Agricultural and Garden Forks
- Trailer Accessories
- Potentiometers
- BURNDY GRC Type Mechanical Ground Rod Clamps
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Plain-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- FOL-DA-TANK ROL-LA-TANK TYPE II LINER Series, Replacement Liners
- SPEARS VALVES PVC Class 200 IPS Fabricated Fitting 45 Deg. Elbows, Gasket x Spigot
- AIRMASTER FAN TBP Series Fan Turbo Accessory Kits
- CDI CONTROL DEVICES Float Valves
- PRECISION Shim Stock
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SPEAKMAN S-1557-BN Tub Spout, Non Diverter
€75.61 /unit




