SPEAKMAN CPT-1401-BN Diverter Shower Valve Trim
Get it by Tuesday, Apr 14
€449.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shower, Valve Trim |
| Activation Type | Rotate Handle |
| Assembly Required | Yes |
| Collection | Neo |
| Connection Size | 1/2" |
| Connection Type | Threaded |
| Diverter Included | No |
| Drain Included | No |
| Escutcheon Included | Yes |
| Faucet Handle Style | Lever |
| Finish | Brushed Nickel , Polished Chrome, Brushed Bronze, Brushed Nickel, Matte Black, Oil Rubbed Bronze |
| For Use With | Repair Part RPG05-0874 Mounting Screws & Broach Insert For Neo |
| Handle Location | Center Of Valve |
| Handles Included | Yes |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Integral Stops | No |
| Length | 7" |
| Massage Feature | No |
| Material | Nickel , Plastic, Zinc |
| No. Of Faucet Handles | 1 |
| No. Of Holes | 1 |
| Pause Control | No |
| Product Style | Modern |
| Rough-in Valve Template Included | No |
| Scald Guard Included | No |
| Self-cleaning Nozzles | No |
| Shower Arm Included | No |
| Temp. Limit Control | No |
| Tools Needed For Assembly | Phillips Screwdriver |
| Valve Included | No |
| Vandal Resistant | No |
| Width | 3.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.22 |
| Ship height (cm) | 14 |
| Ship length (cm) | 19.99 |
| Ship width (cm) | 19.99 |
| HS code | 8481901000 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Material | Connection Type | Connection Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CPT-1401 | Plastic, Zinc | Threaded | 1/2" | - | €408.48 | |
![]() |
CPT-1401-MB | Plastic, Zinc | Threaded | 1/2" | Black | €531.04 | |
![]() |
CPT-1401-ORB | Bronze | Threaded | 1/2" | - | €531.04 | |
![]() |
CPT-1401-BBZ | - | - | - | - | €571.87 |
Explore Products
- CHICAGO-LATROBE 41796 Jobber Bit Z High Speed Steel
- BEHRINGER SYSTEMS CHR-PS-250-T-36 BEHRINGER PIPE SYSTEMS CHR-PS-250-T-36
- KERN AND SOHN OZL 464C832 Stereomicroscope, Digital Set
- ECEF 4000-17/32 Forged Drill, 17/32 Inch Size, Rolled, High Speed Steel
- CLEVELAND C31896 Square End Mill, 4 Flutes, 5/8 Inch Milling Dia, 1 3/8 Inch Lg of Cut, 5 Inch Overall Lg
- EATON DH267UGKNLPR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 800A, 600V, 2-Pole, Unfused, Posi-Lok Reverse Pin
- VOLKEL 26809 Round Die, HSS DIN 223, Mf 5.5 x 0.5 LH Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Fire Hoses
- Pallet Rack and Door Track Guards
- HPLC Waste Can Accessories
- Automotive Belts
- Air Operated Centrifugal
- IRONCAT MIG Welding Gloves, Goatskin/Cowhide Leather
- NORTH BY HONEYWELL Northflex Light Task Plus 5 General Purpose Gloves
- JOHN GUEST Metric Stem Adapters, BSPP Thread, Acetal Black
- VIBCO SVRLS Series High Frequency Pneumatic Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 752-N Iron Body Y Strainers
- DUTTON-LAINSON Gear Assemblies
- MI-T-M High Pressure Hose Assemblies
- SPEEDAIRE Cylinder Position Sensors
- DEWALT Pilot Drill Bits
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS RB Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SPEAKMAN CPT-1401-BN Diverter Shower Valve Trim
€449.34 /unit




