SPEAKMAN CPT-1400-P Diverter Valve Trim
Get it by Tuesday, Apr 14
€414.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shower, Valve Trim |
| Activation Type | Rotate Handle |
| Assembly Required | No |
| Collection | Neo |
| Connection Size | 1/2" |
| Connection Type | Threaded |
| Diverter Included | Yes |
| Diverter Location | Shower Valve |
| Drain Included | No |
| Escutcheon Included | Yes |
| Faucet Handle Style | Lever |
| Finish | Polish Chrome , Polished Chrome, Brushed Bronze, Brushed Nickel, Matte Black |
| For Use With | Repair Part RPG04-0388-PC Neo Handle Repair Group |
| Handle Location | Center Of Valve |
| Handles Included | Yes |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Integral Stops | No |
| Length | 7" |
| Massage Feature | No |
| Material | Plastic, Zinc |
| No. Of Faucet Handles | 2 |
| No. Of Holes | 1 |
| Pause Control | No |
| Product Style | Modern |
| Rough-in Valve Template Included | No |
| Scald Guard Included | No |
| Self-cleaning Nozzles | No |
| Shower Arm Included | No |
| Temp. Limit Control | No |
| Tools Needed For Assembly | Phillips Screwdriver |
| Valve Included | No |
| Vandal Resistant | No |
| Width | 3.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.81 |
| Ship height (cm) | 15.01 |
| Ship length (cm) | 19.99 |
| Ship width (cm) | 19.99 |
| HS code | 8481901000 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Material | Connection Type | Connection Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CPT-1400-P-BN | Nickel | Threaded | 1/2" | €456.21 | |
![]() |
CPT-1400-P-MB | Plastic, Zinc | Threaded | 1/2" | €539.16 |
Explore Products
- ECEF 543325 Drill, 3,25mm Diameter, 106mm Length, Gold And Black, High Speed Steel
- BOSTON GEAR 52789
- EATON F2S05HPX FLAnge-Mounted Handle Mechanism, J-Frame, Frame J-K, Nema 4/4X, 5 Ft
- DIXON SLS414 Long Shank Hose Male Coupling, NPSM
- MAIN FILTER INC. MF0168027 256H6LLP Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 3.7 Inch Height
- CLIMAX METAL PRODUCTS C-018-BOX3 Shaft Collar Set Screw 3/16 Inch Steel
- FOL-DA-TANK SSTTC-4000 Top Cover, 22 oz. Vinyl
- BROWNING 1089895 BX75 V-Belt, Notched, 98% Efficient, EPDM, 78 in Outside Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Cabinets
- Group Lockout Boxes
- Cooling Tower Motors
- Spanner Wrenches
- Test Clips and Probes
- NEWSTRIPE Mid-Size Commercial Compactor
- OIL SAFE Stretch Spout Lids
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, Palm Dotted/Double Dipped
- GLOBE SCIENTIFIC GHS Compliant Wash Bottles
- TWECO Contact Tip
- APPROVED VENDOR Hex Key Elbow
- JUSTRITE Cease-Fire Series Waste Receptacles
- MILES LUBRICANTS Hydraulic Oils
- SIOUX CHIEF Stud Shoes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SPEAKMAN CPT-1400-P Diverter Valve Trim
€414.74 /unit


