SPARTAN SCIENTIFIC 6200-E60-AAC6B Solenoid Valve 3/8 Inch 24vac Epdm | AF6RTF 20HL59
SPARTAN SCIENTIFIC 6200-E60-AAC6B Solenoid Valve 3/8 Inch 24vac Epdm
Item: AF6RTFModel: 6200-E60-AAC6BCross Ref: 20HL59
Frequency 60 Hz
Max. Fluid Temp. 140°F
Max. Operating Pressure Differential - Air/inert Gas 80 psi
Max. Operating Pressure Differential - Light Oil 80 psi
Max. Operating Pressure Differential - Steam Not Rated
Max. Operating Pressure Differential - Water 80 psi
Min. Ambient Temperature 50°F
Min. Operating Pressure Differential 0 psi
Nema Rating NEMA 4
Nominal Pipe Size 3/8"
Operation Type Direct Acting
Orifice Dia. 5/32"
Overall Width 1 15/32"
Pipe Size 3/8"
Pipe Size - Valves 3/8"
Safe Working Water Pressure 100 psi
Seal Material EPDM
Valve Body Style Straight
Valve Configuration Normally Closed
Valve Positions 2 Position
Valve Type Poppet
Valve Ways 2-Way
Voltage 24V AC
Wattage 10 W