SPARTAN SCIENTIFIC 3827-E60-AA86B Solenoid Valve 1/8 Inch 24vac Epdm | AF6RVA 20HM01
SPARTAN SCIENTIFIC 3827-E60-AA86B Solenoid Valve 1/8 Inch 24vac Epdm
Item: AF6RVAModel: 3827-E60-AA86BCross Ref: 20HM01
Body Material Nylon
Class Class F
Frequency 60 Hz
Max. Fluid Temperature 140°F
Max. Operating Pressure Differential - Air/inert Gas 200 psi
Max. Operating Pressure Differential - Light Oil 200 psi
Max. Operating Pressure Differential - Steam Not Rated
Max. Operating Pressure Differential - Water 200 psi
Min. Ambient Temperature 50°F
Min. Operating Pressure Differential 0 psi
Operation Type Direct Acting
Orifice Dia. 5/64"
Pipe Size - Valves 1/8"
Safe Working Water Pressure 200 psi
Valve Configuration Normally Closed
Valve Positions 2 Position
Valve Ways 2-Way
Voltage 24V AC
Wattage 6.5 W