SPARTAN SCIENTIFIC 3827-E60-AA82B Solenoid Valve 1/8 Inch 12vdc Epdm | AF6RVC 20HM03
SPARTAN SCIENTIFIC 3827-E60-AA82B Solenoid Valve 1/8 Inch 12vdc Epdm
Item: AF6RVCModel: 3827-E60-AA82BCross Ref: 20HM03
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Solenoid Valve
Application General Purpose
Body Material Nylon
Coefficient Of Volume 0.17
Coil Enclosure Watertight, Dust Tight
Coil Insulation Class F
Electrical Connection Wire Leads
Environmental Rating - Valves Outdoor
For Media Air, Caustics, Light Oil, Water
Frequency 60 Hz
Hz 50/60 Hz
Includes Coil Yes
Includes Seal Yes
Inlet Connection Type NPT
Ip Rating IP65
Max. Ambient Temperature 122°F
Max. Fluid Temp. 194°F
Max. Fluid Temperature 140°F
Max. Operating Pressure Differential - Air/inert Gas 200 psi
Max. Operating Pressure Differential - Light Oil 200 psi
Max. Operating Pressure Differential - Steam Not Rated
Max. Operating Pressure Differential - Water 200 psi
Min. Ambient Temperature 50°F
Nema Rating NEMA 4
Nominal Pipe Size 1/8"
Operating Environment Outdoor
Operation Direct Acting
Operation Type Direct Acting
Orifice Dia. 0.078"
Orifice Diameter 3/32"
Outlet Connection Type NPT
Overall Height 2 13/32"
Overall Length 1 3/32"
Overall Width 1 3/32"
Pipe Size 1/8"
Pipe Size - Valves 1/8"
Safe Working Water Pressure 200 psi
Seal Material EPDM
Valve Body Style Straight
Valve Configuration Normally Closed
Valve Positions 2 Position
Valve Ways 2-Way
Voltage 12V DC
Wattage 6.5 W