SOUTHWIRE COMPANY 58890699 Flexible Copper Wire, 2 Awg, EPR Insulation
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Copper Wire |
| Approx. O.d. | 2.2" |
| Cond. Size | 2/0 AWG |
| Cond. Strands | 324 |
| Diameter Over Conductor | 0.4" |
| Diameter Over Insulation | 0.714" |
| Inner Jacket Thickness | 100 mil. |
| Insulation Thickness | 110 mil. |
| Jacket Thickness | 120 mil. |
| Min. Bend Radius | 17.6" |
| Number Of Conductors | 3 |
| Number Of Strands | 324 |
| Size | 2 AWG |
Shipping Info:
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Conductors | Number Of Strands | Size | Insulation Thickness | Resistance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 55816609 | - | 324 | 2 AWG | 80 mil. | 0.104 ohms | - | RFQ
|
| 57147399 | - | 65 | 6 AWG | 60 mil. | 0.529 ohms | - | RFQ
|
| 56208199 | - | 168 | 2 AWG | 60 mil. | 0.215 ohms | - | RFQ
|
| 56208399 | - | 224 | 1 AWG | 80 mil. | 0.166 ohms | - | RFQ
|
| 56208499 | - | 259 | 1 AWG | 80 mil. | 0.139 ohms | - | RFQ
|
| 56208599 | - | 324 | 2 AWG | 80 mil. | 0.106 ohms | - | RFQ
|
| 56006699 | - | 418 | 3 AWG | 80 mil. | 0.084 ohms | - | RFQ
|
Explore Products
- STAFFORD MFG 8S311 Shaft Collar, 2 Piece Split, Clamp Type, 3-11/16 Inch Bore, SS
- GRAINGER 224-001021 Ball End Mill, 2 Flutes, 1/4 Inch Milling Dia, 3 Inch Overall Length
- PARKER 46F-4-6 Female Connector, 3/8 Inch SIze, Brass
- GRAINGER ZFBSVFWYE20 Wye, Cast Iron, 2 Inch X 2 Inch X 2 Inch Pipe
- AIR HANDLER 2GFK5 Mini Pleat Air Filter, 20 x 24 x 4 Inch Nominal Filter Size, Fiberglass, Metal, Single Header
- CLE-LINE C74035 Jobber Length Drill Bit, 3.60 mm Size, 70 mm Overall Length
- PARKER 14E05B16FC1
- SMITH BEARING BCR-1-7/8-X Cam Follower, 1 7/8 Inch Dia, Bearing Steel, 1 Row, Screwdriver, Flat
Explore More
- KEYSHAFT
- Adhesive Anchor Accessories
- Dump Carts
- Shaft Arbors
- Forklift Booms
- Confined Space Pole Hoists
- ANSELL 11-948 Hyflex Highly Durable Industrial Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X170 Gas Springs
- APPROVED VENDOR Hose Assembly 42 Inch Length
- FERVI Vernier Caliper
- LAB SAFETY SUPPLY Extraction Thimbles
- GROVE GEAR GR Series, H-H1 Style, 860 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- SLOAN Solis Exposed Sensor Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SOUTHWIRE COMPANY 58890699 Flexible Copper Wire, 2 Awg, EPR Insulation


