FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam Follower |
| Bearing Material | Alloy Steel |
| Bearing Material Grade | Grade 52100 |
| Bearing Type | Needle Roller |
| Bore Dia. | 1" |
| Closure | Open |
| Duty Type | Standard |
| Dynamic Load Capacity | 10370 lbs. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 20200 lbf. |
| Features | Absorb Extreme Shock Loads Without Fracturing, Anti Friction Needle Roller Bearing, Built To Handle Intermittent Shock And Heavy Load |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Number Of Bearings | 1 |
| Overall Length | 1 13/16" |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant, High Temperature Resistant |
| Roller Dia. | 3" |
| Roller Finish | Chrome Plated |
| Roller Head Type | Crowned |
| Roller Material | Alloy Steel |
| Roller Material Grade | Grade SAE 52100 |
| Roller Width | 1 3/4" |
| Rolling Element Rows | 1 |
| Standards | ABMA |
| Static Load Capacity | 22000 lbs. |
| Static Radial Load Capacity | 49900 lbf. |
| Stud Material | Carbon Steel |
| System Of Measurement | Imperial |
| Type | Crowned , Yoke |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.33 |
| Ship height (cm) | 6.1 |
| Ship length (cm) | 9.4 |
| Ship width (cm) | 8.64 |
| HS code | 8482105060 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Closure | Roller Material | Bearing Type | Bearing Material | Type | Dynamic Load Capacity | Roller Width | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| YR-3/4-C | Open | Alloy Steel | Needle Roller | Alloy Steel | Crowned | 24660 lbs. | 1/2" | 9/16" | €53.35 | |
| YR-7/8-C | Open | Alloy Steel | Needle Roller | Alloy Steel | Crowned | 35980 lbs. | 1/2" | 9/16" | €52.31 | |
| YR-1-C | Open | Alloy Steel | Needle Roller | Alloy Steel | Crowned | 49750 lbs. | 5/8" | 11/16" | €56.99 | |
| YR-1-1/8-C | Open | Alloy Steel | Needle Roller | Alloy Steel | Crowned | 71400 lbs. | 5/8" | 11/16" | €58.78 | |
| YR-1-1/4-C | Open | Alloy Steel | Needle Roller | Alloy Steel | Crowned | 2140 lbs. | 3/4" | 13/16" | €65.07 | |
| YR-1-3/8-C | Open | Alloy Steel | Needle Roller | Alloy Steel | Crowned | 2140 lbs. | 3/4" | 13/16" | €67.13 | |
| YR-1-1/2-C | Open | Alloy Steel | Needle Roller | Alloy Steel | Crowned | 3030 lbs. | 7/8" | 15/16" | €73.27 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 5GRW0 Wire Shelf 60 x 18 Inch Zinc
- ZOELLER 261-0074
- SPEC C03000350500S Compression Spring, 27.7 lbs/In Stiffness Rate, 4.5 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- PETERSEN PRODUCTS 939-1060-48 Launch Cylinder, 6 Inch Flange Size, 48 Inch Length
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QSB205CL Shelf Bin, 23 5/8 in Overall Length, 4 3/8 x 6 Inch, Clear, Nestable
- ADAPT-ALL 5040L-35 Din Bulkhead Union, L35, Carbon Steel
- ALL GEAR AGDBPTV1026 Prusik Knot Cord, Sewn Eyes, 10mm Dia., 26 Inch Length, Carniaval
- MALIN CO. 10-0348-014S Baling Wire, Spool, Bare Wire, 20 ga Wire Gauge, 0.035 Inch Wire Dia, 77 ft Length, A641
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SMITH BEARING YR-3-C Cam Follower Crowned Yoke Unsealed
€289.44 /unit
