FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam Follower |
| Bearing Material | Alloy Steel |
| Bearing Material Grade | AISI 52100 |
| Bearing Type | Needle Roller |
| Closure | Open |
| Drive Location | Stud |
| Drive Type | Hex Socket |
| Duty Type | Standard |
| Dynamic Load Capacity | 29660 lbs. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 24660 lbf. |
| Face Design | Hex Socket |
| Features | Hex Head Stud Type Needle Roller Bearings Are Recommended Where Running Loads And Shock Loads Are Moderate. Bearing Capacity Of The Stud Type Series Is Limited By The Moderately Sized Stud. |
| Hex Drive Size | 5/8" |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Number Of Bearings | 1 |
| Overall Length | 4 25/32" |
| Roller Dia. | 3 1/2" |
| Roller Head Type | Flat |
| Roller Material | Alloy Steel |
| Roller Material Grade | Grade 52100 |
| Roller Width | 2" |
| Rolling Element Rows | 1 |
| Standards | ABMA |
| Static Load Capacity | 31800 lbs. |
| Static Radial Load Capacity | 31800 lbf. |
| Stud Dia. | 1 3/8" |
| Stud Length | 2 3/4" |
| Stud Material | Carbon Steel |
| Stud Thread Length | 1 3/8" |
| Stud Thread Size | 1 3/8"-12 |
| Stud Type | Concentric |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 1 3/8" |
| Thread Size | 13 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.86 |
| Ship height (cm) | 13.97 |
| Ship length (cm) | 9.4 |
| Ship width (cm) | 10.16 |
| HS code | 8482105060 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Roller Material | Closure | Roller Width | Bearing Type | Bearing Material | Stud Length | Dynamic Load Capacity | Static Load Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CR-1/2-B | Alloy Steel | Open | 3/8" | Needle Roller | Alloy Steel | 5/8" | 970 lbs. | 720 lbs. | €48.47 | |
| CR-9/16-B | Alloy Steel | Open | 3/8" | Needle Roller | Alloy Steel | 5/8" | 970 lbs. | 720 lbs. | €54.62 | |
| CR-5/8-B | Alloy Steel | Open | 7/16" | Needle Roller | Alloy Steel | 3/4" | 1320 lbs. | 1250 lbs. | €50.08 | |
| CR-3/4-B | Alloy Steel | Open | 1/2" | Needle Roller | Alloy Steel | 7/8" | 2140 lbs. | 2260 lbs. | €45.95 | |
| CR-7/8-B | Alloy Steel | Open | 1/2" | Needle Roller | Alloy Steel | 7/8" | 2140 lbs. | 2260 lbs. | €50.00 | |
| CR-1-B | Alloy Steel | Open | 5/8" | Needle Roller | Alloy Steel | 1" | 3030 lbs. | 3100 lbs. | €58.07 | |
| CR-1-1/8-B | Alloy Steel | Open | 5/8" | Needle Roller | Alloy Steel | 1" | 3030 lbs. | 3100 lbs. | €59.04 |
Explore Products
- SMC VALVES AF40-06-A Filter, 3/4 Inch Port Size
- EATON E10E415DS AC Rated On/Off Toggle Switch, 125/250 VAC, 10/15A, 3/4 HP Power Rating, 4PDT Contact
- VERMONT GAGE 211225030 Hex Plug Gage, 23 mm Size
- MERIT BRASS 6032-400TSQ Nipple, Size 4 Inch
- DYNABRADE 70554
- PEER CHAIN 26636 Roller Chain, 60 Pitch, 50 Feet Length
- BUSSMANN KRP-C-2500SP Fuse Krp-c 2500 Amp 600vac 1p
- FANTECH K45537 Exhaust Wall Fan, 1 hp, 14815 cfm, 36 Inch Belt Drive, 115V
Explore More
- KEYSHAFT
- Punch Down Tools
- Air Hammers
- Interchangeable Core Cylinders
- Replacement Tags
- Pin Receptacles
- AKRO-MILS 30014 Shelfmax Shelf Bins
- FERNCO Flexible Qwik Tees
- TEMPCO Flanged Immersion Heaters
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, SAE
- ANVIL AS923 Series 5-Hole Two Angle Connectors
- MAGLINER Hand Truck Frame Extensions
- STAFFORD MFG Solution Series, UPS Bases
- HOBART Stainless Steel MIG Welding Wire
- BOSTON GEAR QCWC700 Series Double Reduction Flanged Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SMITH BEARING CR-3-1/2-B Cam Follower Stud Hex Socket Unsealed
€548.42 /unit
