FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam Follower |
| Bearing Material | Alloy Steel |
| Bearing Material Grade | AISI 52100 |
| Bearing Type | Needle Roller |
| Closure | Double Sealed |
| Drive Location | Stud |
| Drive Type | Hex Socket |
| Duty Type | Standard |
| Dynamic Load Capacity | 5560 lbs. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 5560 lbf. |
| Face Design | Hex Socket |
| Hex Drive Size | 5/16" |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Number Of Bearings | 1 |
| Overall Length | 2 13/32" |
| Roller Dia. | 1 1/2" |
| Roller Head Type | Crowned |
| Roller Material | Alloy Steel |
| Roller Material Grade | Grade 52100 |
| Roller Width | 7/8" |
| Rolling Element Rows | 1 |
| Seal Material | Molded Acetyl |
| Seal Type | Contact |
| Standards | ABMA |
| Static Load Capacity | 5730 lbs. |
| Static Radial Load Capacity | 5730 lbf. |
| Stud Dia. | 5/8" |
| Stud Length | 1 1/2" |
| Stud Material | Carbon Steel |
| Stud Thread Length | 3/4" |
| Stud Thread Size | 5/8"-18 |
| Stud Type | Concentric |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 3/4" |
| Thread Size | 5/8"-18 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 6.6 |
| Ship length (cm) | 4.32 |
| Ship width (cm) | 4.57 |
| HS code | 8482105060 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- CR- (1-1/2)-XBC cam follower by Smith Bearing provides minimum friction and is best suited for low deflections and moderate loads up to 5730 lb (2599.1 kg).
- This Smith cam follower is specially designed for corrosive applications and features self-lubricating plastic bushings, a crowned stud and a hex drive socket.
- CR-(1-1/2)-XBC cam follower bearings are needle roller type bearings made from carbon steel for increased durability.
Product Variants
| Model | Roller Material | Roller Width | Bearing Type | Bearing Material | Dynamic Load Capacity | Static Load Capacity | Roller Dia. | Stud Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CR-1/2-XBC | Carbon Steel | 3/8" | Needle Roller, Sealed | Carbon Steel | 970 lbs. | 720 lbs. | 1/2" | 5/8" | €66.16 | |
| CR-9/16-XBC | Carbon Steel | 3/8" | Needle Roller, Sealed | Carbon Steel | 970 lbs. | 720 lbs. | 0.562" | 5/8" | €70.70 | |
| CR-5/8-XBC | Alloy Steel | 7/16" | Needle Roller | Alloy Steel | 1320 lbs. | 1250 lbs. | 5/8" | 3/4" | €66.70 | |
| CR-3/4-XBC | Alloy Steel | 1/2" | Needle Roller | Alloy Steel | 2140 lbs. | 2260 lbs. | 3/4" | 7/8" | €61.84 | |
| CR-7/8-XBC | Alloy Steel | 1/2" | Needle Roller | Alloy Steel | 2140 lbs. | 2260 lbs. | 7/8" | 7/8" | €62.99 | |
| CR-1-XBC | Alloy Steel | 5/8" | Needle Roller | Alloy Steel | 3030 lbs. | 3100 lbs. | 1" | 1" | €71.11 | |
| CR-1-1/8-XBC | Alloy Steel | 5/8" | Needle Roller | Alloy Steel | 3030 lbs. | 3100 lbs. | 1 1/8" | 1" | €74.94 |
Explore Products
- KERN AND SOHN 336-38 Test Weight, 20Kg, Stainless Steel
- GATES 5/5M875JB Belt, 34.45 Inch Length, 0.118 Inch Thickness
- MARTIN SPROCKET 120BTB21 Sprocket, 120 Chain, 21 Teeth, 10.064 Inch Pitch Dia., 10.852 Inch O.D., Steel
- TENNSCO RXHS-963672 Boltless Shelving Unit 96 Inch Width x 36 Inch Depth x 72 Inch Height
- T&S B-0109-01VR Wall Bracket, 6 Inch VR Wall Bracket Assembly With VR Mounting Hardware
- LEESON 056B34F5328 56B34F5328K / D316 General Purpose Motor, 3 HP, 1 Phase, 60 Hz, 208-230V, 3600 RPM
- STEINER INDUSTRIES AWSYS-07 Welding Curtain, 7 Feet Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Rubber Rolls
- Stirrers
- Welding Cable
- Temporary Emergency Shelters
- Lubrication Container Accessories
- ANSELL 28-360 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 190/200/208/220/230/240V Delta Primary Volts
- THOMAS PUMPS Articulated Piston Pumps/Compressors
- KEO Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, PE, Wide Mouth, Square
- GARDNER BENDER Wire Spool Cart Spindles
- EATON XT IEC Series Contactors, Frame M
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS Quick Links
- DYNABRADE Air Powered Rotary Disc Sanders
- BRADY Self-Laminating Cable & Wire Label Printer Labels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SMITH BEARING CR-1-1/2-XBC Cam Follower, Crowned Stud Hex Socket, Sealed bearing
€98.12 /unit
