SKYBLADE GPROP-1236-646-3 Ceiling Fan, 12 ft Blade Dia, Variable Speeds, 230/460 VAC, 29 ft, 3 Phase
Get it by Wednesday, May 27
€5,361.21 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ceiling Fan |
| Amps | 5.2A |
| Area Covered (cooling) - Fans | 2827 sq. ft. |
| Area Covered (destratification) - Fans | 11304 sq. ft. |
| Bearing Type | Permanently Lubricated And Sealed |
| Blade Color | Silver |
| Blade Dia. | 12 ft. |
| Blade Finish | Anodized Aluminum |
| Blade Material | Aluminum |
| Coverage Area (cooling) | 11304 sq. ft. , 2827 sq. ft. |
| Down Rod Outside Dia. | 2" |
| Environmental Applications | Covered Porches, Damp Rated, Desk, Industrial, Office, Patios, Sunrooms |
| Fan Blade Color | Silver |
| Fan Housing Color | Silver |
| Fan Mounting Location | Ceiling, Ibeam |
| Fan Watts | 598 W |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Housing Color | Silver |
| Housing Finish | White Powder Coated |
| Includes | Manual Controller, Safety Cable |
| Light Kit | Not Applicable |
| Max. Ambient Temp. | 104°F |
| Max. Mounting Height | 29 ft. |
| Mfr. Series | GPROP Series |
| Min. Mounting Height | 12 ft. |
| Motor Design | Brushless DC |
| Motor Enclosure Design | Brushless DC |
| Motor Hp | 1 7/20 hp |
| Motor Insulation | Class F |
| Mounting Location | Ceiling, I beam |
| Mounting Type | Bracket |
| Number Of Blades | 6 |
| Number Of Speeds | Variable |
| Phase | 3 |
| Reversible | Yes |
| Rpm | 80 RPM |
| Sound Level | 35 dBA @ 20 ft. |
| Speed Control | Yes |
| Speed Controllable - Fans | Yes |
| Thermal Protection | Auto |
| Voltage | 230/460V AC |
| Wattage | 598 W |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 63 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Max. Mounting Height | Voltage | Phase | Blade Dia. | Reversible | Number Of Speeds | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GPROP-1030-646-3 | 29 ft. | 230/460V AC | 3 | 10 ft. | Yes | Variable | €4,869.17 | |
| GPROP-1443-646-3 | 29 ft. | 230/460V AC | 3 | 14 ft. | Yes | Variable | €5,450.43 | |
| GPROP-1649-646-3 | 29 ft. | 230/460V AC | 3 | 16 ft. | Yes | Variable | €6,824.14 | |
| GPROP-0824-646-3 | 29 ft. | 230/460V AC | 3 | - | Yes | Variable | €5,525.90 | |
| G420-1030-412-1 | 29 ft. | 120V AC | 1 | 10 ft. | Yes | Variable | €5,799.59 | |
| G420-1030-423-1 | 29 ft. | 230V AC | 1 | 10 ft. | Yes | Variable | €6,668.04 | |
| G420-1030-423-3 | 29 ft. | 230V AC | 3 | 10 ft. | Yes | Variable | €6,668.04 |
Explore Products
- 3M 7010412184 60980031219 / 05854 Dispenser Valve, Black
- 80/20 13132 Hammer Nut, M8, Boss Height 3, 0 mm, Blue, Slot 10, Zinc Plate
- LITTLE GIANT PUMPS 617201 Suction Transfer Hose Kit, 3 Inch Size
- BRADY 41598 Pipe Marker, Blue, White, Fits 2 Inch and Smaller Pipe OD, 30 Pipe Marker, With Arrow
- CONTINENTAL 2/BX48 Banded Cogged V-Belt, 2 Ribs, 51 Inch Outside Length, 1 21/64 Inch Top Width
- ABB T4N250E5W Bolt On Circuit Breaker T4 250 Amp 600vac 3p 25kaic@480v
- TENSABARRIER 889F-35-35-STD-NO-L5X-C Fixed Barrier Post With Belt, Steel, Yellow, 36 1/2 Inch Post Height, 2 1/2 Inch Post Dia
- WEG 00218NT3FVD145TC-W22 12760979 Vector Duty Line-TENV Motor, 2 HP, 4 Poles, 143/5TC Frame, 3 Phase, 230/460 V, 60 Hz, IC410-TENV, Foot Mounted
Explore More
- KEYSHAFT
- Indoor Trash Cans
- Vent Adapters
- Durometers
- Cable Bit Accessories
- Air Conveyors
- KRYTOX GPL 205 Series Standard Grade Grease
- ASHCROFT A Series Explosion Proof Pressure Switches, 316SS Body
- KEO Countersinks, 6-Flute, High Speed Steel
- ANVIL AS603 Series 2-Hole End Angle
- ACCUFORM SIGNS Non Regulated Waste Label
- COOPER B-LINE Type 12 Premier Series Double Door Wall Mounted Panel Enclosures
- METALPRO Bender Dies
- EATON XT IEC Electronic Motor Starters
- MORSE CUTTING TOOLS 4581 Series Square And Corner Radius End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SKYBLADE GPROP-1236-646-3 Ceiling Fan, 12 ft Blade Dia, Variable Speeds, 230/460 VAC, 29 ft, 3 Phase
€5,361.21 /unit

