SIOUX CHIEF 860-W3PZ Floor Sink, With Stainless Steel Ring and Strainer, 3 in White PVC Hub, 9-3/4 in Round Grate
Get it by Thursday, Apr 9
€436.92 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Floor Sink |
| Capacity | 5000 lbs. |
| Color | White |
| Connection Type | SCH 40 Hub |
| Drain Material | PVC |
| Drain Opening | 3" |
| Grid Material | Stainless Steel |
| Height | 6 3/4" |
| Material | PVC |
| Overall Dimensions | 7 3/8" |
| Product Datasheet | sioux-chief-860-w2pi.pdf |
| Series | 860 Series |
| Shape | Round |
| Type | Heavy Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.2 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Type | Grid Material | Capacity | Material | Color | Connection Type | Shape | Drain Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 860-W2PI | Extra Heavy Duty | Ductile Iron | 7500 lbs. | PVC | White | SCH 40 Hub | Round | PVC | €188.58 | |
| 860-W2PN | Light Duty | Nickel, Bronze | 1750 lbs. | PVC | White | SCH 40 Hub | Round | PVC | €436.92 | |
| 860-W2PX | - | No Grid | - | PVC | White | SCH 40 Hub | Round | PVC | €67.61 | |
| 860-W2PZ | Heavy Duty | Stainless Steel | 5000 lbs. | PVC | White | SCH 40 Hub | Round | PVC | €436.92 | |
| 860-W3PN | Light Duty | Nickel, Bronze | 1750 lbs. | PVC | White | SCH 40 Hub | Round | PVC | €436.92 | |
| 860-W3PI | Extra Heavy Duty | Ductile Iron | 7500 lbs. | PVC | White | SCH 40 Hub | Round | PVC | €188.58 | |
| 860-W4PN | Light Duty | Nickel, Bronze | 1750 lbs. | PVC | White | SCH 40 Hub | Round | PVC | €436.92 |
Explore Products
- EVERPURE EV309396 Diverter Assembly Bw
- PLAST-O-MATIC CAFEN1-8-100VBSP-PF Electrically Actuated Ball Valve, FKM Seal, BSP Threaded Connection, PVDF, 1 Inch Size
- DAYTON 6PPR8 Conversion Kit
- WINTERS INSTRUMENTS D81RIR14CAVSF2N-300# Isolation Ring, Flange Sensor, 14 Inch, Cs Centre, Viton, Acetal, Filled, Ss Winconnect
- COOPER B-LINE SB227R6FB Runway Stand Off Kit, Black Powder Coat
- BALDOR / DODGE 13S30LR TIGEAR-2 Right Angle Reducer
- SPEARS VALVES 5032L1-020C Diverter Ball Valve, 2 Size, CPVC, 3 Way, Horizontal, FKM
- STEARNS BRAKES 108705100074 Br-Spc/Delco Kit
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Impact Wrenches
- Circular Chart Recorders
- Horn Strobes
- Companion Flanges
- Aluminum Foil Rolls
- ANSELL G17K Alphatec Natural Rubber Gloves
- MECHANIX Hook And Loop General Utility Mechanics Gloves
- ASHCROFT A Series Explosion Proof Pressure Switches, Watertight 316SS Body
- OK INDUSTRIES Wire Wrap Bit Gauges
- ABILITY ONE Strip Pad
- IGUS Sleeve Bearing 3/16 inch
- BUSSMANN SS-5F Series Specialty Fuses
- KERN AND SOHN Rechargeable Battery Packs
- PETERSEN PRODUCTS Deflection Gauge Fin Set
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SIOUX CHIEF 860-W3PZ Floor Sink, With Stainless Steel Ring and Strainer, 3 in White PVC Hub, 9-3/4 in Round Grate
€436.92 /unit
