Get it by Monday, May 25
This product can only be shipped in multiples of 10Add To Cart
Product Specifications:
| Item | Outlet Box |
| Dimensions | 3 1/2" |
| Inlet Size | 1/2" |
| Inlet Type | Female C |
| Material | ABS |
| Outlet Size | 3/8" |
| Outlet Type | Compression |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Product Datasheet | sioux-chief-696rg1000cf.pdf |
| Series | 696R Series |
| Temp. Rating | 250°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.58 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- STEARNS BRAKES 1056725H7
- EATON HMX4D2C2NAPE Adjustable Frequency Drive, 4.2A, 1HP, Output Contactor, NEMA Type 3R, FS4, 230V
- VERMONT GAGE 372159030 Threaded Plug Gage, M27.0 x 3.00 Thread Size, NoGo, 6G Thread Class
- APPROVED VENDOR U38871.025.1750 O-ring Dash 464 Viton 0.27 Inch
- EATON W+200MGCNCY7Y11 Starter
- BROWNING 1121284 25B12 Roller Chain Sprocket, Plain Bore, Steel, 1.08 in OD, 3/8 in Bore Dia, 0.966 in Pitch Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Locknuts
- Emergency Stop Push Buttons with Contact Block
- Plate and Beam Lifting Clamps
- Garage and Dock Doors
- Linear Shafting Accessories
- PLAST-O-MATIC PRD Series Pressure Differential Regulators
- CONDOR Chainmail Cut Resistant Gloves
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Imperial, Forged Alloy Steel
- LUMAPRO Handheld LED Flashlights
- GRACO 0.019" Airless Spray Gun Tip
- UNISTRUT Support Plate
- HOFFMAN Proline Series 100mm Plinth Bases