SIMPSON ELECTRIC H335135120 Panel Meter 3.5, 120V, 600Vac, 4-20Ma, 2R
Item: CU2YQAModel: H335135120Cross Ref: 23JK45
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Digital Panel Meter
Ac Supply Voltage 120V AC
Ac Voltage Input 120V AC
Ac Voltage Supply Max. 120V AC
Accuracy ±0.2% of Reading ±1 Count
Current Display - Maximum 20 mA
Current Display - Minimum 4 mA
Cutout Din Size 1/8"
Cutout Height 1 49/64"
Cutout Width 3 5/8"
Digit Height - Max. 0.56"
Digital Display Screen Color Red
Digital Display Screen Type LED
Display Features High Contrast
Function Type Digital Panel Meter
Includes Mounting Hardware Not Included
Input Signal 4-20 mA
Interface RS-485
Nema Enclosure Rating NEMA 4X
Number Of Display Digits 3.5
Overall Depth 3.76"
Overall Height 2 1/25"
Overall Width 3 23/25"
Parameters Measured AC Voltage
Series HAWK 3 Series
Supply Voltage 120V AC
Terminal Connection Type Screw Clamp
Voltage Display 600V AC
Voltage Display - Maximum 600V AC