SCHNEIDER ELECTRIC XVS72BMWN Electronic Alarm 12/24vac/dc 0.280ac White | AG7DDE 5FZG9
SCHNEIDER ELECTRIC XVS72BMWN Electronic Alarm 12/24vac/dc 0.280ac White
Item: AG7DDEModel: XVS72BMWNCross Ref: 5FZG9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electronic Alarm
Alarm Volume @ 1 M - Maximum 90 dB
Amps 0.28A
Color White
Connection Type Wire Leads
Control Protocol Direct Wire
Decibels 0 to 105dB
Depth 2.719"
For Location Indoor
Height 4"
Housing Material ABS
Includes Mounting Hardware No Mounting Hardware
Indoor/outdoor Indoor
Ip Rating IP54
Material ABS, Polycarbonate
Mounting Panel
Mounting Location Corner Mount, Wall Mount
Mounting Style Surface Mount
Mounting Type Panel
Noise Level 0 dBA to 105 dBA
Number Of Sound Patterns 16
Operating Current 0.117A @ 12V, 0.125A @ 24V, 0.158A @ 12V, 0.2A @ 24V
Operating Temp. Range +14°F to +122°F
Operating Temperature - Maximum 50°C
Operating Temperature - Minimum -10°C
Operating Voltage 12-24V AC/DC
Overall Depth 69.3125 mm
Overall Length 72 mm
Overall Width 72 mm
Power Source Wire
Product Datasheet schneider-electric-xvs72bmwn.pdf
Product Type Alarm
Sound Continuity Continuous
Sound Style Tone
Vibration No Vibration
Volume Selection Selectable Volume
Wattage 6.7 W