SCHNEIDER ELECTRIC TM221CE40R Logic Controller 2A 16 Output 100-240VAC | AH6HLR 35ZV71
SCHNEIDER ELECTRIC TM221CE40R Logic Controller 2A 16 Output 100-240VAC
Item: AH6HLRModel: TM221CE40RCross Ref: 35ZV71
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Logic Controller
Ac Voltage Rating 100-240V AC
Clock Included Clock Included
Communication Protocol Modbus Ascii, Modbus Rtu, Somachine Network
Communication Protocol Method Ethernet, Usb
Current 2A
Depth 3"
Discrete I/o Number 40
Discrete Input Voltage 24V
Discrete Output Current 2A
Discrete Output Type Relay No
Display LED
Display Qty 1
Display Type LED
Features Somachine Basic Programming
Height 4.17"
Immunity To Microbreaks 10 ms
Input Circuit Current - Maximum 7 mA
Input Circuit Voltage - Maximum 24V
Input Voltage 100-240V AC
Inrush Current 40A
Lsb Value 10 mV
Maximum Current Per Output Common 7A
Memory 256 kb
Memory Capacity 2 Gb
Mounting Style DIN Rail
Number And Type Of Inputs (2) Analog, (24) Discrete
Number And Type Of Outputs 16 Relay
Number Of Counters 4
Number Of Inputs 24
Number Of Outputs 16
Number Of Slots 2
Output Circuit Current - Maximum 2A
Output Circuit Voltage - Maximum 125V DC/250V AC
Output Circuit Voltage - Minimum 5V AC/DC
Output Type Relay
Overall Depth 2.76"
Overall Height 3.54"
Overall Width 6.3"
Product Datasheet schneider-electric-tm221ce40r.pdf
Product Type Programmable Logic Controller
Realtime Clock With
Series TM Series
Slots 2
Supply Voltage Rating 100-240V AC
Width 6.42"