SCHNEIDER ELECTRIC LC1D32U7 Contactor Iec 240vac 3p 32a | AG6PNP 3DY54
SCHNEIDER ELECTRIC LC1D32U7 Contactor Iec 240vac 3p 32a
Item: AG6PNPModel: LC1D32U7Cross Ref: 3DY54
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Coil Voltage 240V AC
Contactor Type IEC
Depth 3.62"
Embedded Surge Suppressor No
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Enclosure Type Open
Features Without Built-In Suppressor Module
Full Load Current (inductive) 32A
Full Load Current (resistive) 50A
Height 1.77" , 3 9/25" , 3.35"
Horsepower @ Single Phase (120 Vac) 2 hp
Horsepower @ Single Phase (240v Ac) 5 hp
Horsepower @ Three Phase (208v Ac) 7 1/2 hp
Horsepower @ Three Phase (240v Ac) 10 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 30 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 20 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 2 hp
Hp @ 1 Phase - 230v 5 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 5 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 230v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 20 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 30 hp
Hz 50/60 Hz
Impulse Withstand Voltage 6 kV
Includes Auxiliary Contacts Yes
Includes Protective Cover Yes
Inductive Full Load Amps 32A
Inrush Va 70 VA
Number Of Poles 3
Product Datasheet schneider-electric-lc1d32u7.pdf
Resistance Properties Fire Resistant, Insulation Resistant
Resistive Full Load Amps 50A
Reversible No
Terminal Connection Type Screw Clamp Terminals
Width 1.77"