SCHNEIDER ELECTRIC LC1D18B7 Contactor Iec 24vac 3p 18a | AG6PNC 3DY35
SCHNEIDER ELECTRIC LC1D18B7 Contactor Iec 24vac 3p 18a
Item: AG6PNCModel: LC1D18B7Cross Ref: 3DY35
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Action Type Non Reversing
Application Motor Control, Resistive Load
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Voltage 24V AC
Contactor Style IEC
Contactor Type IEC
Depth 3.39"
Electrical Operating Durability 1000000, 1650000
Embedded Surge Suppressor No
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Enclosure Type Open
Features Without Built-In Suppressor Module
Full Load Current (inductive) 18A
Height 3.03"
Horsepower @ Single Phase (120 Vac) 1 hp
Horsepower @ Single Phase (240v Ac) 3 hp
Horsepower @ Three Phase (208v Ac) 5 hp
Horsepower @ Three Phase (240v Ac) 5 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 15 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 10 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 1 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 3 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 5 hp
Hp @ 3 Phase - 230v 5 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 5 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 15 hp
Hz 50/60 Hz
Impulse Withstand Voltage 6 kV
Includes Auxiliary Contacts Yes
Includes Protective Cover Yes
Inductive Full Load Amps 18A
Inrush Va 70 VA
Integrated Surge Suppression No
Ip Rating IP20
Main Power Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 15000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Mounts On Plate, Rail
Nominal Coil Voltage @ 60hz 24V AC
Non-overlap Time 1.5 ms
Number Of Auxillary Contacts 2
Number Of Normally Open Main Contacts 3
Number Of Poles 3
Overall Depth 3.39"
Overall Height 3.03"
Overall Width 1.77"
Phase Three
Product Datasheet schneider-electric-lc1d18b7.pdf
Resistance Properties Fire Resistant
Resistive Full Load Amps 32A
Reversible No
Reversing Capability Non-reversing
Series Tesys Deca
Terminal Connection Type Screw Clamp Terminals
Tightening Torque 1.7 N-m
Width 1.77"