SCHNEIDER ELECTRIC LC1D150U7 Contactor Iec 240vac 3p 150a | AF9HYR 2MMR8
SCHNEIDER ELECTRIC LC1D150U7 Contactor Iec 240vac 3p 150a
Item: AF9HYRModel: LC1D150U7Cross Ref: 2MMR8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Action Type Non Reversing
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Voltage 240V AC
Contactor Style IEC
Contactor Type IEC
Depth 5 3/25"
Electrical Operating Durability 1000000, 850000
Enclosure Type Open
Full Load Current - Resistive 200A
Height 4.33"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 5 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 40 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 125 hp
Hp @ 3 Phase - 230v 50 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 50 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 100 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 125 hp
Hz 50/60 Hz
Includes Auxiliary Contacts Yes
Inductive Full Load Amps 150A
Integrated Surge Suppression Yes
Ip Rating IP20
Main Power Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 1000V AC
Mechanical Operating Durability 8000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nominal Coil Voltage @ 60hz 240V AC
Number Of Poles 3
Overall Depth 5.35"
Overall Height 6.22"
Overall Width 0.47"
Phase Three
Product Datasheet schneider-electric-lc1d150u7.pdf
Resistive Full Load Amps 200A
Reversing Capability Non-reversing
Series Tesys Deca
Width 4.33"