SCHNEIDER ELECTRIC LC1D150BD Contactor Iec 24vdc 3p 150a | AF9HYM 2MMR4
SCHNEIDER ELECTRIC LC1D150BD Contactor Iec 24vdc 3p 150a
Item: AF9HYMModel: LC1D150BDCross Ref: 2MMR4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Contactor
Action Type Non Reversing
Coil Voltage 24V DC
Contactor Type IEC
Depth 5 3/25"
Enclosure Type Open
Height 4.33"
Hp @ 3 Phase - 230v 50 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 50 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 100 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 125 hp
Hz 50/60 Hz
Inductive Full Load Amps 150A
Number Of Poles 3
Product Datasheet schneider-electric-lc1d150bd.pdf
Resistive Full Load Amps 200A
Width 4.33"